Światowy Dzień Pszczół. Zadbajmy o naszych małych przyjaciół!

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2020 14:42
20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół, ustanowiony przez ONZ. - Ich wartość dla działania ekosystemu jest nieoceniona - mówiła w rozmowie z Czwórką Aleksandra Mrowiec z Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin.
Audio
  • W jaki sposób każdy z nas na co dzień może pomagać pszczołom? (Stacja Nauka/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Pixabay.com

pszczoły  1200x660 jpg
Czy pszczoły wyginą? "Zostało im być może tylko 20 lat"

Jak wyliczała Aleksandra Mrowiec w rozmowie z Czwórką, 470 różnych owadów zapylającym w tym pszczoły, pełni bardzo ważną funkcją w ekosystemie. - Dzięki ich pracy dostarczany jest pokarm dzikim zwierzętom, co zapewnia stabilność tego ekosystemu - tłumaczyła ekspert. - Z drugiej strony my, ludzie dzięki temu możemy cieszyć się wyższymi, lepszymi jakościowo plonami rolnymi, lepiej wykształconymi owocami, w większej ilości - podkreślała.

ZOBACZ TAKŻE Dlaczego bez pszczół nie byłoby nas >>>

Zachęcała więc, by wokół siebie tworzyć przestrzeń przyjazną dla owadów, nawet w przestrzeni miejskiej. - Za oknem z reguły widzimy równo przycięte trawniki i betonowe przestrzenie. To nie jest środowisko przyjazne pszczołom, to dla nich pustynia. Dlatego warto zadbać o kwitnące drzewa i krzewy, kwiaty, a nawet chwasty. A jeśli ich brakuje - stworzyć je. Wystarczą donice na balkonie, hodowanie w nich roślin miododajnych, które kwitnąć mogą przez cały rok. Dzięki temu owady mogą się pożywić przez cały rok.

ZOBACZ TAKŻE Czekasz na miód? Pszczoły właśnie zaczynają pracę >>>


pszczoły pomagamy pszczołom bez lipy 1200.jpg
"Pomagamy pszczołom bez lipy" - akcja zagościła w Czwórce >>>

Jak opowiadała, w celu promocji tej idei Polskie Stowarzyszenia Ochrony Roślin prowadzi akcję "Pomagamy pszczołom bez lipy". - Chcemy wspierać i edukować Polaków na temat tego, czym są owady zapylające, jaką pełnią rolę w środowisku i co dobrego możemy dla nich zrobić - mówiła ekspert.

ZOBACZ TAKŻE Wymieranie pszczół. Czy da się zatrzymać ten proces? >>>

Jednym z głównych obszarów działań jest edukacja rolników w zakresie ochrony roślin i ułatwianie ich współpracy z pszczelarzami. - Staramy się prowadzić akcję wielotorowo - mówiła rozmówczyni Czwórki. - Z jednej strony wiemy, że 75 proc. pszczelarzy już dziś współpracuje z rolnikami, ale wiemy też, że zawsze może być jeszcze lepiej - podkreślała.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz 

Gość: Aleksandra Mrowiec (Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin)

Data emisji: 20.05.2020

Godzina emisji: 12.34

kd/kul

Czytaj także

Powstała szczepionka dla pszczół. "Badania wciąż trwają"

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2019 16:02
Naukowcy z Helsinek w Finlandii opracowali szczepionkę chroniącą pszczoły przed niektórymi chorobami. Może to pomóc w walce z trwającym na całym świecie drastycznym spadkiem liczby owadów. - Na razie informacje na ten temat są bardzo skromne - mówi apipatolog, prof. Grażyna Topolska. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Pomagamy pszczołom bez lipy". Bo pszczoły są ważne

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2019 13:25
- To dzięki owadom zapylającym mamy aż 70 proc. tego, co jemy, m.in. jabłka, gruszki, ale także rzepak. Nasza dieta jest urozmaicona - mówiła Aleksandra Mrowiec.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Inteligentne ule w USA. Pomysł przyjmie się w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2020 14:05
W Ameryce powstał start-up, który pozwoli monitorować kondycję tamtejszych pszczelich rodzin. W naszym kraju także tworzą się inicjatywy, które mają na celu pomoc tym owadom. 
rozwiń zwiń