Jod - czy naprawdę jest nam niezbędny?

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2020 14:20
Po odżywczą dawkę jodu warto wybrać się zwłaszcza nad polskie morze. I lepiej zrobić to zimą, niż latem. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/alexmak7

Człowiek potrzebuje niewiele jodu, bo zaledwie 200 mikrogramów dziennie. Jednak na terenach, gdzie występuje jego niedobór, trudno nawet o taką dawkę. - Jod wychwytywany jest chętnie przez algi i inne rośliny morskie, dlatego rzeczywiście nad morzem jest go najwięcej - przekonuje endokrynolog, Maciej Jędrzejowski. - Gdy algi wyrzucane są przez fale na morski brzeg, jod przedostaje się do powietrza.

Posłuchaj
04:29 2020_07_13-12-45-12_CZWÓRKA_NAUKA.mp3 Ile jodu potrzebuje człowiek, i gdzie najlepiej uzupełniać jego niedobory? (Stacja Nauka/Czwórka)

Jak przekonywał ekspert, nad morze po jod warto było jeździć… do roku 1997. - Do tego czasu w Polsce panował umiarkowany niedobór jodu. Potem sól kuchenna zaczęła być obowiązkowo jodowana i od tego czasu wszystko się zmieniło - tłumaczył Maciej Jędrzejowski. - Proces jodowania soli w Polsce jest skuteczny na tyle, by dziś już nie stwierdzano takich niedoborów.

Czytaj także:

Jod jest dla człowieka niezwykle ważnym pierwiastkiem i mikroelementem niezbędnym dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. - Potrzebny jest do produkcji dwóch hormonów tarczycy. Jeśli jodu zabraknie u człowieka pojawia się niedoczynność tarczycy, której objawami są zmęczenie, brak energii, senność, tycie - wymieniał ekspert. - Niedobór jodu ma szereg negatywnych konsekwencji zdrowotnych. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotował: Agata Nowotnik 

Data emisji: 13.06.2020

Godzina emisji: 12.40

kd

Czytaj także

Zęby mądrości. Skąd wzięła się zła sława ósemek?

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2020 14:00
Wbrew nazwie - zamiast z życiowym doświadczeniem - kojarzą się gównie z bólem. - Są ludzie, którzy nie mają z nimi najmniejszego problemu, ale niektórym zęby mądrości mogą dać "prawdziwy wycisk" - mówi lekarz dentysta Patrycja Ostapiuk-Dąbrowska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bruksizm senny - cierpi na niego co trzeci Polak

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2020 14:44
Bruksizm senny to nocne zgrzytanie zębami. Najnowsze badania wykazują, że jest on uwarunkowany genetycznie. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nieprzeciętni 2020. Instagramowe porady przyszłej lekarki

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2020 14:00
Studentka ostatniego roku kierunku lekarskiego, przewodnicząca English Division Dermatology Scientific Circle, organizatorka Studenckiej Konferencji Dermatologiczno-Urologicznej "Shameless Gdańsk" oraz autorka publikacji naukowych - Magdalena Antoszewska jest jedną z dziesięciu finalistów tegorocznej odsłony plebiscytu Nieprzeciętni.
rozwiń zwiń