Nieprzeciętni 2020 - spotkanie z finalistą Przemkiem Bojanowskim

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2020 18:25
Przemek Bojanowski jest strażakiem ochotnikiem. Każdego dnia wstaje z myślą o tym, w czym może być jeszcze lepszy. Marzy o byciu strażakiem zawodowym.
Audio
  • Przemek Bojanowski - finalista Nieprzeciętnych 2020. Co u niego słychać? (Czat Czwórki)
Przemek Bojanowski
Przemek BojanowskiFoto: mat. pras.

NIEPRZECIĘTNI2020 kolaż 1200.jpg
Nieprzeciętni 2020. Finaliści: Przemek Kaca i Aleksandra Zawistowska

Do Czwórkowego plebiscytu zgłaszali się już specjaliści z niemal każdej dziedziny: artyści, naukowcy, wolontariusze, wynalazcy. W tym roku w plebiscycie radiowej Czwórki nadeszła rekordowa liczba zgłoszeń: aż 420! Spośród wielu interesujących kandydatur z całej Polski jury konkursu: Hanna Dołęgowska, Dtekk, Michał Duchniewicz, Dawid Godziek, Sara Kordowska, Rafał Masny, Aleksandra i Piotr Stanisławscy oraz Areta Szpura wybrało szczęśliwą dziesiątkę – bardzo różnych – finalistów. Jednym z nich jest strażak Przemek Bojanowski.

 zaremba 1200.JPG
Nieprzeciętni 2020. Sprawdzamy, co słychać u finalistów z ubiegłych lat

Do konkursu zgłosiła męża Paulina Bojanowska, która w 2018 roku była finalistką plebiscytu "Nieprzeciętni", a dziś prowadzi własną fundację zajmującą się pomocą osobom wykluczonym społecznie. - U nas ciągle się coś dzieje, bo nie potrafimy usiedzieć w miejscu - komentowała zapytana o projekty, nad którymi aktualnie pracują. - Może się do nas zgłosić każda osoba potrzebująca pomocy. Nasz zespół wspiera szereg specjalistów z różnych dziedzin - mówiła. Jak mówiła, postanowiła zgłosić go do konkursu, bo jest to osoba, na której pomoc innym nie jest tylko pracą, ale przede wszystkim misją i pasją.

Strażakiem w OSP był, odkąd pamięta, było dla niego naturalne, że niebawem przejdzie na zawodowstwo. Zainwestował swój czas w szkolenia i kursy, które pozwoliły mu z amatora stać się specjalistą. Jego marzeniem jest dostanie się do Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie. 

ZOBACZ TAKŻE Nieprzeciętni 2019. Wielka gala - sprawdź, co się działo [GALERIA]

Pierwsza odsłona plebiscytu odbyła się w 2005 roku jeszcze na antenie radia Bis. Wygrał go reżyser teatralny Antoniusz Dietzius, który w liceum w Muszynie razem z uczniami wystawił musicale "Chicago" i "Skrzypek na dachu". W kolejnych latach po statuetkę Nieprzeciętnej i Nieprzeciętnego sięgali  m.in. autorka integracyjnej grupy teatralnej, 15-latek, który zorganizował akcję pomocową dla hospicjum dla dzieci w Opolu, raper i projektant, poseł i marszałek sejmu dzieci i młodzieży, wynalazca Mateusz Zaremba, który współtworzył rakiety kosmiczne, cewki Tesli, czy roboty minisumo, a przy okazji znajdował czas, by działać na rzecz innych. Wśród dotychczasowych laureatów "Nieprzeciętnych" znalazł się też Michał Brańka, działacz akcji "Czerwone noski", który na co dzień pomaga chorym dzieciom. W ubiegłym roku Plebiscyt zwyciężył Michał Duchniewicz, który w tej chwili jest studentem medycyny w Cambridge.

Plebiscyt Nieprzeciętni 2020 wystartował 16 marca. Głosowanie na swoich faworytów trwa tylko do 14 czerwca, a zwycięzcę poznamy na uroczystej gali, która odbędzie się 25 czerwca. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Dominika Klimek

Goście: Przemek Bojanowski (strażak ochotnik)

Data emisji: 28.05.2020

Godz. emisji: 15.05


Materiały sponsora/mat. pras. Materiały sponsora/mat. pras.

ac


Czytaj także

Czy ekologia zmienia przemysł modowy?

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2019 12:58
- Rynek tekstylny, zaraz po przemyśle petrochemicznym jest drugim co do wielkości trucielem. Emisje z tego sektora są większe niż w przemyśle lotniczym. W skali roku to 1,700 miliardów wyprodukowanych sztuk odzieży i 2 miliardy ton odpadów - alarmowała Katarzyna Karpa-Świderek z WWF Polska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nieprzeciętni 2020. Co słychać u ubiegłorocznych laureatów?

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2020 22:20
Michał Duchniewicz jest studentem medycyny na Univeristy of Cambridge, Pembroke College. W Czwórce sprawdzamy, co słychać u laureata tytułu Nieprzeciętny 2019. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rafał Masny: nieprzeciętność to energia, która łamie schematy

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2020 17:50
Od 7 lat aktywnie współtworzy i obserwuje polski rynek internetowy. W tym roku w Czwórce szuka Nieprzeciętnych. - Ludzie młodzi są ideowi, świat oparty na potędze pieniądza jeszcze nie zdążył ich zepsuć. I ja chcę wspierać takie osoby - deklaruje Rafał Masny, jeden z założycieli kanału Abstrachuje.TV.
rozwiń zwiń