Ślady po megalodonach. Zęby wielkości dłoni

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2021 11:01
Megalodon to największy morski drapieżca jaki pojawił się na Ziemi, a było to 16 milionów lat temu. Wymarły 2,6 miliona lat temu, pozostawiając po sobie setki zębów. 
Megalodon polujący na delfiny, wizualizacja 3D
Megalodon polujący na delfiny, wizualizacja 3DFoto: Shutterstock/Antonio Viesa

shutterstock_1635615292 orka 1200.jpg
Orki - wyspecjalizowani zabójcy, niegroźni dla ludzi

Nazwa gatunku oznacza z języka greckiego "wielkie zęby", bo drapieżnik ten miał zęby dochodzące do 20 cm długości. Miały one trójkątny kształt o drobno ząbkowanych brzegach. Mówi się, że takich zębów nie miało żadne zwierzę na Ziemi. 


Posłuchaj
04:56 czwórka stacja nauka 11.02.2021.mp3 Megalodony - największe drapieżne rekiny. Dlaczego wyginęły? (Stacja Nauka/Czwórka)

 

Rekiny, bo do tej grupy należał megalodon, pojawił się na Ziemi 420 milionów lat temu. Pierwsze miały zaledwie 2 metry długości, a kiedy żyły dinozaury zaczęły osiągać długość około 8 metrów, jak dzisiejsze orki. - Dopiero era kenozoiczna, czyli nam współczesna, przyniosła ogromne rozmiary rekinów. Największym drapieżnym rekinem jest megalodon - mówi Krzysztof Poznański, popularyzator nauki, autor kanału naukowo.tv. - Osiągał on 16 metrów długość. Tak się dziś szacuje, ale naukowcy mają bardzo duże wątpliwości - dodaje.

Ustalenie form pradawnych stworzeń nie jest łatwym zadaniem. W przypadku form kopalnych trudności związane są z tym, że naukowcy mają jedynie niewielki fragment szkieletu. Dodatkowo badania utrudnia to, że rekiny są rybami chrzęstno-szkieletowymi . - Tkanka chrzęstna rzadko zachowuje się w stanie kopalny - opowiada ekspert. - Megalodony znanym z zębów i kilkunastu kręgów. Tych zębów mamy setki - ząb jest dużo trwalszy, pokryty szkliwem - dodaje. 

Najnowsze pomiary mówią, że megalodony osiągały długość 16 metrów, z czego 4,5 m zajmowała głowa, 4 m miała płetwa ogonowa, a płetwa grzbietowa mogła mieć 1,5 metra. 


antarktyka 1200.jpg
Uważaj, co pierzesz. Czy pranie może zagrażać Arktyce?


Kiedyś przyjmowano, że megalodon osiągał długość 20-30 metrów. Te rozbieżności podkreślają ważną zależność badań od przyjętych kryteriów. 

Zęby megalodona, podobne są do zębów żarłacza białego, tylko dużo większe. - Mogą mieć wielkość dłoni człowieka. Tych zębów taka ryba miała 250, w kilku rzędach - wymienia gość Czwórki. - Wyrywał kawałki mięsa sowim ofiarom. Polował na duże walenie, prawdopodobnie jego pożywieniem były głównie wieloryby. 

Megalodony konkurowały z lewiatanami, dużymi waleniami. - Powodów wyginięcia megalodonów doszukuje się w epoce lodowcowej, emigracja w wody arktyczne nie była dla nich korzystna - mówi. 

Ta ryba to największy drapieżny rekin, ale dziś możemy spotkać rekina, który jest od niego większy, ale sposób odżywiania jest inny. - Największą znaną ryba i największym znanym rekinem jest rekin wielorybi - największy zmierzony osobnik dorastał nawet 19 metrów. To łagodna ryba, zjada plankton, stawonogi, czasem drobne ryby - dodaje na koniec rozmówca Oliwii Krettek. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Adrianna Janiszewska

Materiał przygotowała: Oliwia Krettek

Data emisji: 11.02.2021

Godzina emisji: 12.45

pj

Czytaj także

Dlaczego koty nas drapią?

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2019 15:37
Kochasz, przytulasz, wszystko jest super, ale nagle... haps! Dlaczego koty znienacka gryzą i drapią. I czy rzeczywiście robią to znianacka?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Naucz kota sztuczek. Działają na niego nagrody

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2020 11:52
Przyjęło się, że koty to indywidualiści chodzący własnymi drogami i nie jesteśmy w stanie do nich dotrzeć. - To błąd. Kota można nauczyć wielu rzeczy, trzeba tylko wiedzieć jak - mówi Katarzyna Kućko, behawiorystka zwierzęca. 
rozwiń zwiń