Naucz kota sztuczek. Działają na niego nagrody

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2020 11:52
Przyjęło się, że koty to indywidualiści chodzący własnymi drogami i nie jesteśmy w stanie do nich dotrzeć. - To błąd. Kota można nauczyć wielu rzeczy, trzeba tylko wiedzieć jak - mówi Katarzyna Kućko, behawiorystka zwierzęca. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: JACLOU-DL/Pixabay.com

shutterstock kot kotek łapka 1200.jpg
Które koty chodzą własnymi drogami?

- Jeśli opiekun kota chce go czegoś nauczyć, to najpierw powinien zapoznać się z jego etogramem, czyli repertuarem kocich zachowań  - mówi autorka bloga kicikot.com. - Jeśli wiemy, jakie są jego zachowania związane z odżywianiem, wydalaniem, zachowaniami drapieżnymi czy społecznymi kotów, to jesteśmy w stanie lepiej zrozumieć naszego kota. Musimy pamiętać, że ta grupa zachowywań tyczy się kotów jako gatunku, a my mamy do czynienia z indywidualnymi osobnikami - dodaje. 


Posłuchaj
05:44 czwórka sobotologia 8.08.2020 kot.mp3 Jak nauczyć kota pożądanych zachowań i sztuczek - podpowiada Katarzyna Kućko, behawiorystka (Sobotologia/Czwórka)

 

Nie psikaj wodą! 

Dużo osób chce nauczyć swoich pupili by nie wskakiwali na kuchenne blaty czy załatwiali się tylko do kuwety. - W obu przypadkach karanie w ogóle nie przyniesie skutku - podkreśla behawiorystka. - Karanie kota np. psikanie go wodą, gdy wskakuje na blat to okropny zwyczaj. Kot przede wszystkim jeśli dostaje wodą z psikawki od nas to nie uczy się, że dostaje wodą bo wlazł na blat, tylko że dostaje wodą od nas. Zaczyna się nas bać i w rezultacie może przestanie wskakiwać na blat, ale też np. zacznie się na nas rzucać, bo jest po prostu wystraszony - opisuje. 

Jako opiekunowie kotów musimy się skupić na tym dlaczego on robi pewne rzeczy. 

- Jeśli kot załatwia się poza kuwetą musimy zadać sobie pytanie: dlaczego on to robi? - podpowiada gość Czwórki. - U podstaw takiego zachowania może leżeć wszystko np. kot może być chory, coś go boli, może mieć guzy, chory pęcherz. Zdarzały mi się też sytuację, że ktoś miał kuwetę w łazience, a nad kocia toaletą powiesił wieszak z ręcznikiem. Kot mógł mieć wrażenie, że ręcznik na niego spadnie. Było to związane z obawą, więc najprostszym rozwiązaniem było przewieszenie ręcznika. 

Posłuchaj:

Czy kot aportuje? 

Każdy kot rodzi się ze swoją bazą charakteru, temperamentu. Jeśli chcemy go czegoś nauczyć pamiętajmy: nic na siłę. - Nie możemy zwierzęcia do niczego zmuszać, ale jest wiele metod by warunkować pewne zachowania u kotów - mówi Katarzyna Kućko.  - Aportowania czy podawania łapy możemy nauczyć przez nagradzanie, ale musi następować ono bardzo szybko, natychmiast po wykonaniu zadania. Powtarzamy to tyle razy, aż kot połączy czynność z nagrodą - dodaje. 

Jak się okazuje kocie nagrody to też nie jest łatwa sprawa. Jeden osobnik będzie łasy na smakołyki, inny na zachowania społeczne, czyli głaskanie i pochwały. Katarzna Kućko podkreśla, że tu musimy znać preferencje naszego pupila. 

***

Tytuł audycji: Sobotologia

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotowała: Adrianna Janiszewska

Data emisji: 08.07.2020

Godzina emisji: 09:20

pj

Czytaj także

Dlaczego koty nas drapią?

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2019 15:37
Kochasz, przytulasz, wszystko jest super, ale nagle... haps! Dlaczego koty znienacka gryzą i drapią. I czy rzeczywiście robią to znianacka?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Koronawirus u psów i kotów. "Nie przenosi się na ludzi"

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2020 13:32
W związku z pandemią koronawirusa pojawia się coraz więcej fake newsów. Jeden z nich dotyczy możliwości zakażenia wirusem, przenoszonym przez psy czy koty. Czy od zwierząt można "przejąć" chorobę, albo czy to działa w dwie strony? To sprawdziliśmy w Czwórce.
rozwiń zwiń