Notatki wizualne. Jak uczyć się dzięki nim do egzaminu?

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2021 09:44
Tworzenie notatek wizualnych, czyli tzw. pochodnych mapy myśli to umiejętność, która - we współczesnej kulturze, opartej na obrazach - bardzo się przydaje.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Dragon Images/shutterstock.com/cc

koronawirus laboratorium 1200 free
Dzień Nauki Polskiej. Młodzi zdobywają świat

W smsach wysyłamy emotikony, na ulicach otaczają nas billboardy, a w czasie wolnym oglądamy filmy. Obrazy szybko do nas docierają, a skojarzenia, które tworzymy dzięki nim pozwalają naszej głowie zapamiętywać pewne informacje. Dlatego warto wykorzystać wizualizacje nawet podczas nauki do egzaminu. 

Posłuchaj
04:05 Pierwsze słyszę/Czwórka 22.02.2021.mp3 Notatki wizualne - jak je robić skutecznie? (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

- Notatki wizualne to jedna z mnemotechnik - rejestrowanie przebiegu procesu myślowego przy pomocy wizualnych symboli. Jeśli więc chcemy zanotować kluczowe słowa z danego wykładu, możemy zapisać je i oznaczyć na przykład rysując wokół nich ramkę - wyliczał Daniel Zbroszczyk, sketchnoter i praktyk kultury obrazu. Jak podkreślał, myślenie wizualne opiera się na wykorzystaniu kilku zmysłów. - Dlatego "suchy" tekst, który chcemy przyswoić warto okrasić grafiką - tłumaczył. 

shutterstock_statek kosmiczny kosmos 1200.jpg
Innspace. Polscy naukowcy podbiją kosmos?

Posłuchaj także:


Ważnym elementem przy sporządzaniu takich wizualnych notatek są kolory których używamy. Jeśli będą przykuwać naszą uwagę, łatwiej zapamiętamy informację, którą chcemy przyswoić. - Potem będziemy pamiętać nie tylko tę informację, ale także kolor, z którym będzie nam się ona kojarzyć - mówił ekspert. - To taka "kotwica". Gdy przypomnimy sobie kolor, treść informacji także pojawi się w naszej głowie. Dodatkowo do wizualnego symbolu warto dorysować odnośniki na przykład do tego, czego słuchamy w danym momencie.

Czytaj także:

Jak przekonywał Daniel Zbroszczyk, warto stworzyć swój własny bank ikon, które będziemy regularnie wykorzystywać w procesie nauki. - W praktyce to wygląda tak: mamy tekst, który "rozbijamy na kluczowe informacje, np. definicje. Bierzemy je w ramkę, a potem z takiej ramki, rysujemy strzałkę do następnej kluczowej informacji. Z tego wyjdzie nam "wizualna opowieść", która pozostanie w naszych głowach na zasadzie skojarzeń - tłumaczył ekspert. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Mateusz Kulik

Przygotowała: Oliwia Krettek

Data emisji: 18.02.2021

Godzina emisji: 8.22

kd

Czytaj także

"Wyciągnąć psychologię z szafy", czyli dlaczego warto żyć w zgodzie z nauką

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2019 10:00
Popularyzują naukę, m.in. wiedzę psychologiczną opartą na dowodach naukowych. Marta Michałowska i Dariusz Aksamit uświadamiają, że zawsze - zanim uznamy, że wiemy już wszystko na dany temat - warto weryfikować, skąd wzięły się dane, które właśnie przeczytaliśmy.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy rodzimy się z genem kłamstwa? Jak ciało zdradza, że kłamiemy?

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2020 13:01
Z profilerką behawioralną Natalią Hofman rozmawiamy o tym, dlaczego kłamiemy, jak kłamstwo wykryć i czy można je odczytać z mowy ciała.
rozwiń zwiń