Jak działają neurony i po co nam ich aż tyle?

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2019 16:00
Neurony lustrzane odkrył na początku lat 90. włoski neurofizjolog Giacomo Rizzolatti. Jakie funkcje spełniają w naszym organizmie?
Audio
  • Jak działają neurony lustrzane - tłumaczy Justyna Jakubczyk (Strefa Prywatna/Czwórka)
Dzięki neuronom lustrzanym potrafimy wyczuwać emocje i intencje osób, które spotykamy
Dzięki neuronom lustrzanym potrafimy wyczuwać emocje i intencje osób, które spotykamyFoto: shutterstock.com/xrender

- Namacalnym dowodem na to, jak działają neurony lustrzane jest nauka tańca. Ich główną rolą jest bowiem rozwijanie kompetencji miękkich i uczenie się poprzez naśladowanie - mówiła Justyna Jakubczyk. - To mechanizm odpowiadający za to, że jesteśmy w stanie powtarzać czynność, którą obserwujemy.

Jak tłumaczyła, umożliwiają nam także rozumienie świata. Dzięki nim rozpoznajemy, doświadczamy, a nawet przewidujemy pewne zjawiska, są też fundamentem całej palety emocji, którymi posługujemy się na co dzień. - Są powiązane z empatią, odpowiadają także za odczytywanie intencji drugiej osoby - tłumaczyła ekspertka.

Gdzie znajdują się neurony lustrzane w naszych głowach i ile ich mamy? Czy każdy ma ich tyle samo i w jaki sposób można je "stymulować" do rozwoju? O wpływie ruchu na neurony i o tym, czy empatię można... wytańczyć - w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki. W programie wraz z ekspertką prezentowaliśmy także ćwiczenia, które wzmocnią pracę naszych neuronów. 

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi Jakub Jamrozek

Gość:  Justyna Jakubczyk (trenerka kompetencji miękkich)

Data emisji: 9.05.2019

Godzina emisji: 20.09

kd

ac/kd

Zobacz więcej na temat: Czwórka neurologia NAUKA
Czytaj także

Samochody elektryczne - przyszłość motoryzacji?

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2017 10:34
Preferencje w zakresie podatku akcyzowego przy zakupie samochodów elektrycznych, bezpłatne parkowanie, możliwość jazdy buspasami - to tylko niektóre z rozwiązań przewidzianych w rządowym projekcie ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Medycyna nuklearna - przyszłość diagnostyki chorób

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2018 14:28
- Metody radiologiczne: rentgent, ultrasonograf, tomograf komputerowy czy rezonans magnetyczny zawsze definiują zmianę chorobową w postaci zaburzeń w zmianie narządu, a nie zawsze zaburzenie w budowe odpowiada zmianie chorobowej - wyjaśniał prof. Leszek Królicki z Zakładu Medycyny Nuklearnej.
rozwiń zwiń