X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jak działają neurony i po co nam ich aż tyle?

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2019 16:00
Neurony lustrzane odkrył na początku lat 90. włoski neurofizjolog Giacomo Rizzolatti. Jakie funkcje spełniają w naszym organizmie?
Audio
  • Jak działają neurony lustrzane - tłumaczy Justyna Jakubczyk (Strefa Prywatna/Czwórka)
Dzięki neuronom lustrzanym potrafimy wyczuwać emocje i intencje osób, które spotykamy
Dzięki neuronom lustrzanym potrafimy wyczuwać emocje i intencje osób, które spotykamyFoto: shutterstock.com/xrender

- Namacalnym dowodem na to, jak działają neurony lustrzane jest nauka tańca. Ich główną rolą jest bowiem rozwijanie kompetencji miękkich i uczenie się poprzez naśladowanie - mówiła Justyna Jakubczyk. - To mechanizm odpowiadający za to, że jesteśmy w stanie powtarzać czynność, którą obserwujemy.

Jak tłumaczyła, umożliwiają nam także rozumienie świata. Dzięki nim rozpoznajemy, doświadczamy, a nawet przewidujemy pewne zjawiska, są też fundamentem całej palety emocji, którymi posługujemy się na co dzień. - Są powiązane z empatią, odpowiadają także za odczytywanie intencji drugiej osoby - tłumaczyła ekspertka.

Gdzie znajdują się neurony lustrzane w naszych głowach i ile ich mamy? Czy każdy ma ich tyle samo i w jaki sposób można je "stymulować" do rozwoju? O wpływie ruchu na neurony i o tym, czy empatię można... wytańczyć - w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki. W programie wraz z ekspertką prezentowaliśmy także ćwiczenia, które wzmocnią pracę naszych neuronów. 

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi Jakub Jamrozek

Gość:  Justyna Jakubczyk (trenerka kompetencji miękkich)

Data emisji: 9.05.2019

Godzina emisji: 20.09

kd

ac/kd

Zobacz więcej na temat: Czwórka neurologia NAUKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Samochody elektryczne - przyszłość motoryzacji?

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2017 10:34
Preferencje w zakresie podatku akcyzowego przy zakupie samochodów elektrycznych, bezpłatne parkowanie, możliwość jazdy buspasami - to tylko niektóre z rozwiązań przewidzianych w rządowym projekcie ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Medycyna nuklearna - przyszłość diagnostyki chorób

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2018 14:28
- Metody radiologiczne: rentgent, ultrasonograf, tomograf komputerowy czy rezonans magnetyczny zawsze definiują zmianę chorobową w postaci zaburzeń w zmianie narządu, a nie zawsze zaburzenie w budowe odpowiada zmianie chorobowej - wyjaśniał prof. Leszek Królicki z Zakładu Medycyny Nuklearnej.
rozwiń zwiń