Bazylozaur - prapradziadek współczesnych waleni

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2021 14:12
Bazylozaur jest jednym z największych drapieżnych waleni, jakie żyły w morzach i oceanach w historii świata - osiągał 20 metrów długości i ważył do 50 ton.
Bazylozaur
BazylozaurFoto: Dotted Yeti/Shutterstock.com

Tardigrade niesporczak 1200.jpg
Nieszporczaki. Uczmy się od tych mchowych prosiaczków

35-45 mln lat temu wody morskie zamieszkiwane były przez prawalenie - zwierzęta, które różniły się od swoich prawnuków, czyli waleni współczesnych m.in. tym, że ich nozdrza znajdowały się na czubku nosa, a nie czubku głowy, jak np. u delfinów. - Bazylozaur był z pewnością jednym z najbardziej znanych przedstawicieli waleni pierwotnych, które nie musiały jeszcze dostosowywać się do zmian klimatu i nie gromadziły dużej ilości tłuszczu - mówi Krzysztof Poznański, popularyzator nauki.

Posłuchaj
04:15 Czwórka stacja nauka 11.03.2021.mp3 Jak żył bazylozaur, czyli basilosaurus - opowiada Krzysztof Poznański (Stacja Nauka/Czwórka) 

shutterstock archelon żółw 1200x.jpg
Archelon. Jak żył największy żółw w historii świata?

Jak opowiadał ekspert, gdy 66 mln lat temu w Ziemię uderzyła asteroida, zaszły olbrzymie zmiany. - Wymarły wówczas niektóre gady, co otworzyło drogę dla waleni - tłumaczył Krzysztof Poznański. - Zwierzęta te potrzebowały jednak 20 mln lat do tego, by powiększyć swoje rozmiary do znanej dzisiejszym badaczom wielkości. Bazylozaur był jednym z pierwszych większych waleni, które wypełniły niszę po mezozoicznych gadach morskich.


Szkielet bazylozaura na wystawie w /fot. Danny Ye/Shutterstock.com Szkielet bazylozaura na wystawie w /fot. Danny Ye/Shutterstock.com

Bazylozaury dorastały nawet do 20 metrów długości, a przy tym ważyły do 50 ton. - To był potężny zwierz, który żywił się mniejszymi od siebie mieszkańcami mórz - mówił Krzysztof Poznański. Bazylozaur nie przypominał jednak współczesnych wielorybów. - Bardziej węża, bo poruszał się falując całym ciałem - tłumaczył ekspert. - Niska gęstość kości tych zwierząt nadawała wyporność ich ciałom i sprawiała, że poruszały się one z tylną częścią ukierunkowaną ku górze - mówił Krzysztof Poznański. - Prowadziły podobny tryb życia do tego, jaki prowadzą dzisiejsze orki - tłumaczył ekspert. 

shutterstock megalodon rekiny 1200.jpg
Ślady po megalodonach. Zęby wielkości dłoni

Czytaj także: Zwierzęta, które podróżują na koniec świata, by znaleźć dom <<<

Dobrze zachowane pozostałości bazylozaura odnaleziono w 2016 roku w okolicach Egiptu. - Szkielet miał 18 m długości i rozwiał wiele wątpliwości naukowców. Dopiero wówczas okazało się, że bazylozaur był gadem, a nie ssakiem - mówił ekspert.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotował: Oliwia Krettek

Data emisji: 11.03.2021

Godzina emisji: 12.32

kd

Czytaj także

Czym dokarmiać ptaki zimą? "Chleb jest bardzo szkodliwy"

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2017 16:30
Wysypujemy im smakołyki do karmników, zwłaszcza zimą, kiedy jedzenia w przyrodzie jest mniej. Czy podawany przez nas pokarm jest właściwy dla konkretnych gatunków ptaków?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jesienna dieta. Co zmieni się w życiu naszych zwierząt?

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2018 16:16
Zwierzęta zmieniają swoje upodobania pokarmowe wraz ze zmianą pór roku. Im bliżej zimy, tym dieta staje się coraz bardziej kaloryczna, bogata w białka, tłuszcze oraz węglowodany, czyli wszystkie te substancje, które uchodzą za bardzo dobre źródło energii.
rozwiń zwiń