Inżynieria dotyku. Czym jest haptyka?

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2022 17:00
Internet zmysłów - wiele wskazuje, że to właśnie w tym kierunku zmierzają nowe technologie. Dużą rolę w tym procesie może odegrać haptyka, czyli możliwość przesyłania dotyku przez sieć i personalizacja tego odczucia.
Jakie możliwości daje nam wirtualna rzeczywistość?
Jakie możliwości daje nam wirtualna rzeczywistość? Foto: Shutterstock

Coś "dotykalnego"

W czasie pandemii, gdy używaliśmy przeróżnych aplikacji do wideokonferencji, korzystaliśmy przede wszystkim ze zmysłów wzroku i słuchu. Pozostałe - jak węch czy dotyk - były zaniedbywane. Już wkrótce może się to zmienić za sprawą inżynierii dotyku. - Haptyka to rozwiązanie, które pozwala nam na wywołanie wibracji, pewnego odczucia na naszym ciele. To mechanizm wykorzystujący prawa fizyki dotyczące fal i wibracji, które przez nasz organizm są interpretowane jako dotyk - tłumaczy Maciej Szymkowski z Politechniki Białostockiej. - Słowo wywodzi się z języka greckiego i oznacza coś dotykalnego - mówi. 

Na czym polega inżynieria dotyku?

Tak jak optyka jest inżynierią oka i wzroku, tak haptyka jest inżynierią dotyku. - To ona rozumie i tłumaczy to, w jaki sposób prowadzimy interakcje ze światem zewnętrznym poprzez stałe fizyczne - tarcie czy ciśnienie. Znając te zależności, jesteśmy w stanie rozpisać je w taki sposób, by tworzyć sztuczne wrażenia dotykowe, tłumaczone przez urządzenia, z którymi dzisiaj mamy tak szeroki kontakt - tablety, opaski czy inteligentną biżuterię - wyjaśniała w Czwórce Brygida Dzidek, założycielka i prezeska startupu Haptology, który skonstruował pierścień haptyczny. Podobne badania prowadzone są na Politechnice Białostockiej. Do przesyłania dotyku wykorzystuje się tam komputer oraz tzw. pulpit haptyczny.

Sprawdź także:

Pulpit haptyczny nie zastąpi drugiego człowieka

- Wykorzystujemy gotowe pulpity haptyczne, które składają się z siatki sensorycznej. Te zaś, przez odpowiednie wibracje, generują uczucie dotyku - wyjaśnia rozmówca Oliwii Krettek. - Technologia umożliwia nam wygenerowanie uczucia poprzez trzymanie dłoni w pobliżu pulpitu, nawet wtedy, gdy go nie dotykamy. Wystarczy, że wykonamy gest, zaburzymy pole, a informacja o tym zostanie wygenerowana. Z uwzględnieniem, jaki to był gest i jaka była jego siła. Zdaniem psychologów, z którymi pracują białostoccy naukowcy, pulpity haptyczne mogą pomóc ludziom - w trakcie i po pandemii - wrócić do strefy komfortu, ale haptyka nie zastąpi obecności drugiego człowieka. 

Nowy wymiar widowisk i przymierzania ubrań

Politechnika Białostocka bierze także udział w międzynarodowym projekcie Touchless AI, którego celem jest opracowanie możliwości przesyłania dotyku na odległość. - Współpracujemy z grupami badawczymi m.in. z Londynu, z Pampeluny, z Kopenhagi i z Glasgow nad rozwiązaniem, które zapewni nam możliwość przesyłania dotyku tak, żebyśmy mogli poczuć drugą osobę - mówi Maciej Szymkowski. - Po naszej stronie jest zapewnienie wsparcia bazującego na sztucznej inteligencji. Natomiast zespół z University of Glasgow, pracuje nad tym, aby wykorzystać technologie haptyczne w hologramach. Niewykluczone więc, że już wkrótce będziemy w stanie przekuć to w bardziej konwencjonalne zastosowania, chociażby w ramach sklepów czy pewnego rodzaju widowisk. Technologie haptyczne mogą być też pomocne w stworzeniu na przykład wirtualnej przymierzalni ubrań - dodaje.

Posłuchaj
08:09 CZWÓRKA Stacja Nauka - 02.08.2022.mp3 Czym jest haptyka i jakie ma zastosowanie w życiu codziennym? (Stacja Nauka/Czwórka)

Pierwsza prezentacja efektów pracy całego międzynarodowego zespołu jak najszerszej publiczności jest planowana pod koniec roku 2022.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Oliwia Krettek

Gość: mgr inż. Maciej Szymkowski (Katedra Mediów Cyfrowych i Grafiki Komputerowej Wydziału Informatyki, Politechnika Białostocka i firma SoftServe)

Data emisji: 02.08.2022

Godzina emisji: 12.24

kul

Czytaj także

Wirtualna rzeczywistość. Staje się codziennością?

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2017 12:00
- Zauważyliśmy, że w sieci temat wirtualnej rzeczywistości ostatnio pojawia się nie tylko w kontekstach nerdowskich - tłumaczy w Czwórce Magdalena Pawłowska z Instytutu Monitorowania Mediów, który opracował raport "Wirtualna rzeczywistość nie tylko dla nerdów".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Technologia VR rozwija się gwałtownie. Kolejny etap badań w Laboratorium

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2022 10:44
Pracownia VR/AR vnLab Szkoły Filmowej w Łodzi rozpoczyna badania nad kolejnym doświadczeniem VR w Laboratorium Rzeczywistości Wirtualnej. Czy to będzie skok w rozwoju technologii VR?
rozwiń zwiń