W domu nigdy nie jesteś sam. Są z tobą nużeńce, rybiki i rozkruszki

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2022 16:07
Wielu z nas mieszka z kimś. Rodzice, partnerzy, dzieci, koty czy psy to tylko niektórzy z naszych współlokatorów. Okazuje się, że nawet wtedy, kiedy wydaje nam się, iż jesteśmy sami, to wcale tak nie jest, bo towarzyszą nam setki żyjątek. 
Warto często zmieniać pościel, by nie gromadziły się w niej odchody roztoczy
Warto często zmieniać pościel, by nie gromadziły się w niej odchody roztoczyFoto: Shutterstock/ Olga Nikiforova

Większość z nas doskonale zdaje sobie sprawę z istnienia roztoczy, choć może na co dzień sobie tego nie uświadamiamy. Te żyjątka chowają się w kurzu, są też jego źródłem. 

- Roztocza to drobne pajęczaki, które żyją na naszej skórze i są odpowiedzialne m.in. za zjadanie naszego martwego naskórka i wydzielin naszego ciała - mówi Stanisław Łoboziak z Centrum Nauki Kopernik. - Nasz naskórek cały czas się złuszcza, pozostawiamy go w naszej pościeli, w miejscach, gdzie siedzimy. Roztocza znajdowane są również w domowym kurzu, są zresztą jedną z głównych przyczyn jego powstawania - dodaje. 

Obok roztoczy, które "podjadają" nasz naskórek są też inne rodzaje pajęczaków np. nużeńce. - To roztocza, które mogą się kryć w mieszkach włosowych. Żyją w populacjach do około 15 osobników na danym obszarze. Mogą powodować zapalenie mieszków włosowych - wyjaśnia naukowiec. Wydaje się jednak, że młodzi ludzie mogą spać spokojnie, bo badania pokazują, iż występowanie nużeńców wiąże się raczej ze starszymi osobami. 

Od roztoczy nie uciekniemy. One zawsze były, są i będą naturalnymi sąsiadami człowieka. - Nie da się ich pozbyć, są naturalnymi komensalami naszej skóry. Żyją sobie na tej skórze. Należy jednak pamiętać, że ich odchody są alergenne - ostrzega rozmówca Macieja Wójcika. - Jeśli roztocza są w pościeli, gdzie śpimy, to powinniśmy często odkurzać i zmieniać pościel - poleca.

Niestosowanie się do zasad higieny może przynieść niezbyt miłe konsekwencje: alergię, nieżyt nosa, zapalenie spojówek, swędzenie, zapalenie skóry - to najczęstsze objawy po kontakcie z dużą ilością kurzu pełnego odchodów roztoczy. 


Posłuchaj
05:11 czwórka stacja nauka 10.11.2022 roztocza.mp3 Jakie organizmy żyją w naszych domach, nawet gdy nie dostrzegamy ich gołym okiem? (Czwórka/Stacja nauka)

 

Wśród organizmów, które żyją z nami w domach, są mniejsze i większe pajęczaki, a także rybiki cukrowe, które lubią wilgotne miejsca. Nieprzyjemnym roztoczem jest świerzb, od zawsze związany z ludzką populacją. - Występuje tam, gdzie są ludzie. Nikt nie znalazł sposobu, by się go pozbyć - mówi rozmówca Czwórki. - Są też roztocza zwane rozkruszkami chlebowymi. One powodują to, że np. mąka "się rusza" - dodaje. 

Stale mieszkają też z nami bakterie. - To bakterie z naszej skóry, nasz naturalny mikrobiom, każdy człowiek posiada takie bakterie - wyjaśnia Stanisław Łoboziak. - W zależności od tego, czy są to suche partie naszej skóry, czy miejsca, gdzie się pocimy, żyją tam różnego rodzaju bakterie. Żyją na nas, żyją też w naszych mieszkaniach - dodaje. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Weronika Puszkar

Materiał: Maciej Wójcik

Data emisji: 10.11.2022

Godzina emisji: 12.43

pj,kor

Czytaj także

Magia kompostu. Nie samą wodą żyją rośliny

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2022 15:11
Nie wystarczy nawadniać gleby, by nasze rośliny rosły piękne i wielkie. Naszym sprzymierzeńcem w ich uprawie jest kompost, którego możemy używać i do roślin na naszych działkach, i na dużych polach uprawnych. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Struny głosowe - jak działają i jak o nie dbać?

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2022 15:28
Głos jest głównym narzędziem pracy dla dziennikarzy, aktorów, lektorów, a także nauczycieli. W Dniu Nauczyciela sprawdzamy, jak zbudowane są struny głosowe i jak o nie dbać.  
rozwiń zwiń