Roztocza mogą żyć dłużej niż myszy

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2022 13:59
Natura cały czas nas zaskakuje. Maleńkie roztocza glebowe, których nie widzimy gołym okiem, mogą żyć kilka lat, a ich krewny, komar, życie kończy po kilku dniach. Roztocza potrafią przeżyć nawet myszy. 
Roztocza glebowe możemy zobaczyć tylko pod mikroskopem
Roztocza glebowe możemy zobaczyć tylko pod mikroskopemFoto: shutterstock.com/Konstantin Kolosov

Bliski krewny roztoczy, komar, żyje zaledwie kilka dni, komarzyca kilka tygodni, kleszcze i pająki mogą przeżyć 3-4 lata, dokładnie tyle ile mysz. - Zwykle roztocza kojarzą nam się z kleszczami czy roztoczami kurzu w naszej pościeli. Ja często opowiadam o innych roztoczach - tych, które żyją w ściółce leśnej i glebie, które zjadają liście i igły oraz grzyby, które tam są - mówi Anna Wierzbicka ze Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki. - Roztocza glebowe to mój podstawowy obiekt badań. Są maleńkie, w kolorach od czarnego do żółtego. Ja często mówię na nie bursztynki - dodaje. 

Roztocza często mieszkają wokół nas. Jednak to organizmy, które bardzo trudno hodować w laboratorium, dlatego wciąż tak mało o nich wiemy. 

- Mechowce mogą żyć nawet 3 lata, od jaja do śmierci dorosłego roztocza - opowiada gość Oliwii Krettek. - Zwykle żyją rok-dwa. Najdłużej te, które mieszkają tam, gdzie jest zimno. W górach rozwój jednego roztocza może trwać nawet 8 lat. Jednak te same gatunki przeniesione w miejsca, gdzie jest cieplej, rozwijają się szybciej i żyją krócej - dodaje. 

Rekordziści, jeśli chodzi o długość życia, wśród roztoczy glebowych mieszkają na Alasce. Osiągają wiek nawet 7 lat. Inne, które zajmują siedliska słone np. wybrzeża morskie czy słone bagna, mogą przetrwać 8 lat, pod warunkiem, że będzie tam zimno. 


Posłuchaj
04:04 czwórka stacja nauka 29.03.2022.mp3 Ile żyją roztocza i od czego to zależy - wyjaśnia Anna Wierzbicka, Stowarzyszenie Rzecznicy Nauki (Stacja Nauka/Czwórka)

 

Czas życia, który dany jest takim organizmom, nie jest wartością stałą. - Gatunek roztoczy, który jest najlepiej zbadany, bo najłatwiej go hodować w laboratorium, potrafi żyć w różnym czasie. Najkrócej w cieple - około 150 dni. Im jest chłodniej, tym długość życia wydłuża się - wyjaśnia naukowczyni.  


***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Oliwia Krettek

Gość: Anna Wierzbicka (Stowarzyszenie Rzecznicy Nauki, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu)

Data emisji: 29.02.2022

Godzina emisji: 12.37

pj

Czytaj także

Wulkany - aktywne, drzemiące i wygasłe. Jak je rozpoznać?

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2021 14:54
Niektóre wulkany wybuchają dość regularnie, inne są uśpione, a kolejne wygasłe. Jak poznać, który wulkan jest jeszcze groźny? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Skąd bierze się para przy chuchaniu na mrozie?

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2022 14:11
Podczas mroźnych dni obserwujemy zjawisko wydobywania się z naszych ust pary. Jak to się dzieje i czy latem też możemy to obserwować?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dlaczego woda różnie smakuje?

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2022 14:17
Inny smak ma woda z kranu, inny z dzbanka do filtrowania, ta butelkowa też smakuje inaczej, a nawet różni się od innej butelkowanej wody. Czy woda ma smak? 
rozwiń zwiń