Prześwietlanie zabytków. O skanowaniu laserowym

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2023 14:30
Narzędzia przyszłości pomogą w inwentaryzacji przeszłości. Naukowcy z Politechniki Warszawskiej i Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu badają zespół zabytków w Będzinie. Skanowane są pałac Mieroszewskich, synagoga Mizrachi oraz będziński zamek wraz ze wzgórzem. 
Niwelacja podziemi zabytków w Będzinie.
Niwelacja podziemi zabytków w Będzinie.Foto: Zakład Geodezji Inżynieryjnej i Systemów Pomiarowych, Wydziału Geodezji i Kartografii PW

Pomocne są w tym specjalne modele, które powstają z opracowania wyników scanningu laserowego. - Chodzi o pozyskiwanie bardzo dużej ilości danych w krótkim czasie za pomocą urządzeń, które nazywają się skanerami laserowymi - tłumaczy dr inż. Krzysztof Karsznia z Zakładu Geodezji Inżynieryjnej i Systemów Pomiarowych Wydziału Geodezji i Kartografii PW. - Skanery emitują wiązkę lasera, która dociera do obiektu, a potem wraca. W procesie przetwarzania powrotnej wiązki budowana jest chmura punktów obrazująca to, co zostało zeskanowane. 

- Na podstawie odległości jesteśmy w stanie określić współrzędne punktu, od którego odbiła się wiązka. Ważne jest też to, że każdy punkt ma swoją teksturę - dodaje mgr inż. Ewa Świerczyńska. - Dzięki temu możemy - oprócz kształtu - zobaczyć, jaki jest kolor poszczególnych obiektów. Skaner może być zamontowany na dronie, ale pracujący w Będzinie naukowcy mają też do dyspozycji naziemne skanery laserowe. - Posługujemy się również telefonem komórkowym, w którym jest zainstalowana odpowiednia aplikacja generująca chmury punktów - opowiada Ewa Świerczyńska.

- Dzięki zastosowaniu nowych technologii ocalamy zabytki - przekonują rozmówcy Oliwii Krettek. - Nie wiercimy dziur w ścianach, nie kujemy, nie używamy inwazyjnych narzędzi, takich jak: kilofy, młoty i przecinarki - wymienia  Krzysztof Karsznia.

Sprawdź też:

Zamek warowny w Będzinie. Zamek warowny w Będzinie.

- Bezinwazyjne metody pozwalają nam analizować obraz bez konieczności ingerencji w obiekt. A najtrudniejsze jest, ze względu na trudne warunki i brak dostępu do elektryczności, badanie podziemi - przyznaje Ewa Świerczyńska. 

Posłuchaj
06:14 CZWÓRKA Stacja Nauka - zabytki 26.05.2023.mp3 Na czym polega laserowy scanning? (Stacja Nauka/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Weronika Puszkar

Materiał przygotowała: Oliwia Krettek

Data emisji: 26.05.2023

Godzina emisji: 12.34

kul

Czytaj także

Filmowo-naukowo. W "Jądrze Ziemi" tylko jądro jest prawdziwe

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2022 13:24
Filmowcy chętnie sięgają po tematy naukowe. Jednym z takich filmów jest "Jądro Ziemi", obraz z 2003 roku. Ekipa ratowników rusza do jądra naszej planety, by uratować ludzkość. Niestety niewiele w tej wyprawie prawdy. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Biometria trafia pod strzechy. Szybki rozwój metod bezpiecznej identyfikacji

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2022 15:26
W ostatnim czasie obserwujemy coraz dynamiczniejszy rozwój algorytmów biometrycznych. Możemy rzec, że biometria trafiła wręcz pod strzechy - skanery odcisków palców, detektory głosu czy programy uczące się rozpoznawać twarz są już naszą codziennością.
rozwiń zwiń