Młodzi, piękni, zadłużeni. Polaków życie na kredyt

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2016 16:06
Mamy już w Polsce ponad pół miliona osób w wieku od 18 do 34 lat z problemami finansowymi - wynika z Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Długi młodych wzrosły od sierpnia ubiegłego roku o blisko 1,5 mld zł i sięgają obecnie 3,7 mld zł.
Audio
  • Długi młodych Polaków - co jest ich przyczyną, jakie mają konsekwencje i czy łatwo wyjść ze spirali zadłużenia? (Czat Czwórki)
Jeśli wpadniemy w spiralę długów warto odezwać się do windykatora i próbować dogadać. Na drodze sądowej egzekucja długu prowadzona będzie z całą stanowczością - ostrzegali goście Czwórki
Jeśli wpadniemy w spiralę długów warto odezwać się do windykatora i próbować "dogadać". Na drodze sądowej egzekucja długu prowadzona będzie z całą stanowczością - ostrzegali goście CzwórkiFoto: Glow Images/East News

Mariusz Hildebrandt Karta kredytowa jest narzędziem w miarę wysoko oprocentowanym. Jeśli zaciągamy zobowiązanie na karcie to jest to kredyt. Ludzie o tym nie pamiętają

Zdaniem Mariusza Hildebrandta z InfoMonitora konsekwencje życia z długami mogą być dla młodych Polaków bardzo niebezpieczne. - Problemy ze spłatą zobowiązań utrudniają dostęp do zaciągania kolejnych pożyczek i kredytów, ale także wielu innych usług na rynku, m.in. zakupów na raty - tłumaczył ekspert. Podkreślał jednak także, że świadomość społeczna w tym zakresie z roku na rok rośnie. A Jarosław Ryba ze Związku Firm Pożyczkowych tłumaczył m.in. co prowadzi do spirali zadłużania przez młodych ludzi. - Bezrefleksyjne branie pożyczek i przesadna konsumpcja, ale przede wszystkim gapiostwo, lekceważenie i nie pilnowanie terminów spłaty - wymieniał ekspert. 

Jarosław Ryba Młodzi pracują na umowach śmieciowych, które podpisują na krótkie terminy, a pieniądze otrzymują nieregularnie. Ich sytuacja finansowa po prostu jest niestabilna, więc "łatają ją" pożyczkami

Goście Katarzyny Kornet opowiadali m.in., w jakim sektorze skala zadłużenia młodych Polaków jest największa, tłumaczyli, jaka jest minimalna kwota zadłużenia, przez którą możemy zostać wpisani do rejestru Biura Informacji Gospodarczej. Ale radzili także, jak "bezboleśnie" wyjść ze spirali długów i dlaczego unikanie kontaktu z pożyczkodawcami jest najgorszym z możliwych rozwiązań.

***

Tytuł audycji: "Czat Czwórki"

Prowadzi: Katarzyna Kornet

Goście: Mariusz Hildebrandt (wiceprezes InfoMonitor), Jarosław Ryba (prezes Związku Firm Pożyczkowych)

Data emisji: 16.11.2016

Godzina emisji: 15.05

kd/kul

Czytaj także

Polscy studenci w Europie. Ile muszą płacić?

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2014 18:00
Ile kosztują studia na zagranicznych uczelniach? Jak poradzić sobie z kredytem zaciągniętym na studia? - o tym dyskutowaliśmy w "Europejskim Lunchu".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skutecznie oszczędzanie. "Postaw sobie realne cele"

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2016 15:13
To już ostatni dzwonek, by zacząć oszczędzać na wakacje. W Czwórce podpowiadamy, jak to zrobić, by udało nam się zgromadzić gotówkę choćby na drobne wydatki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przyjazne upomnienia. Czy to w ogóle możliwe?

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2016 17:00
Czynsz, prąd, internet, telefon... Jako klienci różnych firm dostarczających usługi mamy do zapłaty niezliczoną liczbę rachunków. W spłacie zadłużenia mają pomóc nam szeregi pism upominających. Czy jednak spełniają one swoją rolę? Czy wina braku spłaty na pewno leży po stronie klienta?
rozwiń zwiń