Problem bezdomności zwierząt - będzie jeszcze gorzej?

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2017 18:00
W wielu polskich gminach wciąż brakuje planu znakowania zwierząt oraz realnych zachęt do kastracji lub sterylizacji psów i kotów. Czy jedynym sposobem pomocy rosnącej liczbie bezdomnych psów i kotów jest powstawanie kolejnych schronisk?
Audio
  • Bezdomne zwierzęta. Co możemy zrobić, by żyło im się lepiej? (Czat Czwórki)
Część gmin w Polsce nie zapewnia nawet obowiązkowego wykonywania sterylizacji przez schroniska. W rezultacie rośnie liczba odławianych zwierząt, a także wydatki ponoszone na opiekę nad nimi.
Część gmin w Polsce nie zapewnia nawet obowiązkowego wykonywania sterylizacji przez schroniska. W rezultacie rośnie liczba odławianych zwierząt, a także wydatki ponoszone na opiekę nad nimi. Foto: Pixabay.com/Public Domain/Icansk

Grzegorz Sandomierski Można i warto zabierać zwierzęta ze sobą podczas wyjazdów. W wielu polskich i światowych kurortach turyści ze swoimi pupilami są mile widziani i oczekiwani, nie ma z tym problemu nawet w restauracjach.

- To, że schroniska są przepełnione wynika w dużej mierze z nieodpowiedzialności ich właścicieli. Psy chodzą bez smyczy, są niezaczipowane - mówiła Emilia Szwonder z Urzędu M.st. Warszawy. A gdy uciekną, bądź zostaną porzucone odnalezienie właściciela bywa niemożliwe. Jak podkreślał Mariusz Tauber z Fundacji Azylu Pod Psim Aniołem, porzucanie zwierząt jest w Polsce karane nawet pozabawieniem wolności do lat 3. - To najczęstszy scenariusz: ludzie biorą szczeniaka w okresie zimowym, pies rośnie, a potem, gdy chcą wyjechać na wakacje, nie ma się nim kto zająć. Dlatego najwięcej zwierząt porzucanych jest latem - tłumaczył ekspert. - A zwierzę czuje, że zostało porzucone. Nawet jeśli właściciel nie jest doskonały, pies będzie go kochał, dlatego takie nagłe rozstanie jest dla niego potwornym przeżyciem.

Eksperci Czwórki tłumaczyli także, jak radzą sobie bezdomne koty i psy podczas bardzo mroźnej aury i mówili, co powinniśmy zrobić, gdy widzimy, że ktoś używa przemocy wobec zwierząt, także własnych. Tłumaczyli też, dlaczego pojawienie się nowego dziecka w rodzinie bądź alergii na sierść nie powinno być pretekstem do porzucania psa i opowiadali, z jakimi dramatycznymi historiami na co dzień spotykają się w swojej pracy.

Mariusz Tauber Gdy widzimy marznące zwierzę, które nie ma warunków, by się ogrzać, dzwońmy do jednej z organizacji prozwierzęcych, albo na policję bądź po straż miejską. Jeśli jest to czyjeś zwierzę, róbmy zdjęcia, taka dokumentacja może się przydać

W programie dowiedzieliśmy się także, jak wygląda procedura adopcyjna w schroniskach i wysłuchaliśmy historii Czesi, wyjątkowego psa, który z Podlasia przyjechał do Warszawy i dziś jest koneserem muzyki poważnej, emitowanej w Polskim Radiu.

***

Tytuł audycji: "Czat Czwórki"

Prowadzi: Katarzyna Kornet

Goście: Grzegorz Sandomierski (kierownik Biura Przyjęć i Adopcji Schronisko Na Paluchu w Warszawie), Emilia Szwonder (Biuro Ochorny Środowiska Urzędu M.St. Warszawy), Mariusz Tauber (Fundacja Azyl Pod psim Aniołem, prowadzący prywatnie także dom tymczasowy dla 22 psów)

Data emisji: 11.01.2016

Godzina emisji: 15.10

kd

Czytaj także

Zwierzę to nie zabawka. Jak przygotować się do adopcji?

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2016 16:00
Podejmując decyzję o adopcji zwierzaka, przyszły opiekun powinien dobrze się zastanowić. O czym warto wiedzieć?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ratujmy oceany. Sprawdź, co możesz zrobić, by pomóc!

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2016 18:30
W Światowym Dniu Oceanów porozmawiamy o tym, dlaczego blisko 90 proc. światowych zasobów dziko żyjących ryb jest wyczerpanych lub zagrożonych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podróże ze zwierzętami. Jak się do nich przygotować?

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2016 15:36
- Podróże autem z naszego punktu widzenia nie są niczym dziwnym. Z punktu widzenia psa jest odwrotnie. Nagle zwierzęciu "ucieka" podłoże spod łap, a to nie jest naturalne - mówiła psia behawiorystka Aneta Awtoniuk.
rozwiń zwiń