Podróże ze zwierzętami. Jak się do nich przygotować?

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2016 15:36
- Podróże autem z naszego punktu widzenia nie są niczym dziwnym. Z punktu widzenia psa jest odwrotnie. Nagle zwierzęciu "ucieka" podłoże spod łap, a to nie jest naturalne - mówiła psia behawiorystka Aneta Awtoniuk.
Audio
  • Aneta Awtoniuk radzi, jak przygotować się do dłuższej podróży z naszym pupilem (Dajesz radę/Czwórka)
Aneta Awtoniuk tłumaczyła także m.in., dlaczego pod żadnym pozorem w aucie nie wolno otwierać okien zbyt szeroko, jeśli wieziemy zwierzę.
Aneta Awtoniuk tłumaczyła także m.in., dlaczego pod żadnym pozorem w aucie nie wolno otwierać okien zbyt szeroko, jeśli wieziemy zwierzę.Foto: Glow Images/East News

Ekspertka podkreślała, że w przypadku, gdy podróże nie sprawiają psu przyjemności, a my wyjeżdżamy tylko na kilka dni, warto pomyśleć o opiece w miejscu zamieszkania i nie "ciągnąć" zwierzęcia na siłę. Jeśli jednak nasz pupil lubi dalekie wyprawy - należy pamiętać o tym, bo go do nich odpowiednio przygotować. - Róbmy to powoli. Jeśli jesteśmy właścicielami młodego psa, powinniśmy przyzwyczajać go od najmłodszych lat. Pozwólmy psu samodzielnie wejść do auta i "zbadać teren" - tłumaczyła ekspertka. - Pamiętajmy też o tym, że samochód drży, a tego pies z pewnością nie może się spodziewać, więc należy dać mu czas na oswojenie się z sytuacją. Po powrocie warto podać psu przysmak - dodała.

Jak to zrobić, a także jak podczas podróży zapewnić zwierzęciu bezpieczeństwo i jak powinien wyglądać jego bagaż? Na te pytania Aneta Awtoniuk także odpowiadała w Czwórce. W programie wysłuchaliśmy też m.in. materiału reporterskiego Oli Opali, która sprawdziła, jaki sprzęt przyda nam się w okiełznaniu zdenerwowania pupila podczas podróży.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Goście: Aneta Awtoniuk (behawiorystka zwierzęca, trenerka psów)

Data emisji: 5.07.2016

Godzina emisji: 14.05

kd/gs

Czytaj także

Wataha w podróży. Pies zmienia perspektywę człowieka

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2015 08:50
Agata Włodarczyk, Przemek Bucharowski i ich nieodłączna przyjaciółka Diuna, suczka rasy wilczak czechosłowacki - razem zdobyli Himalaje, Mongolię, a dziś planują kolejne wyprawy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wakacje z psem. "Opcja nie dla wszystkich"

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2015 14:00
- Nie wyobrażam sobie wakacji bez mojego psa, ale jako behawiorystka i trenerka zdarza się, że innym odradzam taką decyzję - mówi Aneta Awtoniuk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zwierzę to nie zabawka. Jak przygotować się do adopcji?

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2016 16:00
Podejmując decyzję o adopcji zwierzaka, przyszły opiekun powinien dobrze się zastanowić. O czym warto wiedzieć?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ratujmy oceany. Sprawdź, co możesz zrobić, by pomóc!

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2016 18:30
W Światowym Dniu Oceanów porozmawiamy o tym, dlaczego blisko 90 proc. światowych zasobów dziko żyjących ryb jest wyczerpanych lub zagrożonych.
rozwiń zwiń