Z deszczu pod rynnę, czyli o pułapkach w nowej pracy

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2017 19:43
Z badań przeprowadzonych przez BIG Info Monitor wynika, że 35 proc. ankietowanych ma w tegorocznych planach zmianę pracodawcy. - Wszelkie zmiany pracy, podwyżki czy awanse są dla Polaków bardzo ważne. Jeśli zatem widzimy, że warunki są dobre ku temu, by coś zrobić z naszym życiem, robimy to - mówiła w Czwórce Halina Kochalska z BIG.
Audio
  • Kiedy warto zmienić pracę i jak to zrobić skutecznie? W których branżach najlepiej szukać zatrudnienia? (Czat Czwórki)
Jak znaleźć dobrą pracę w rzetelnej firmie?
Jak znaleźć dobrą pracę w rzetelnej firmie?Foto: Glow Images/East News

szpital pielęgniarka lekarz 1200.jpg
Czy w Polsce zabraknie pielęgniarek?

Jak podkreślała ekspertka, pracodawcy zaczynają mieć w Polsce problemy ze znalezieniem pracowników. - Pozycja poszukujących zatrudnienia jest dziś zdecydowanie lepsza niż jeszcze 3 - 5 lat temu. Jest niskie bezrobocie i ono jak na razie wciąż spada - opowiadała Kochalska. A zdaniem Marcina Fiedziukiewicza, pracodawcy, aby przyciągnąć do siebie pracowników, muszą dziś pokazać, że są przede wszystkim etyczni. - Pod tym względem w dużo lepszej sytuacji są korporacje, które mają środki, by dbać o swój wizerunek. W małych firmach właściciele nie zawsze mają taką szansę, albo po prostu nie wiedzą, jak to robić - tłumaczył ekspert.

Marcin Fiedziukiewicz Rynek pracy w Polsce należy dziś do pracowników, nie pracodawców

Zaś jak podkreślała Wioletta Żukowska-Czaplicka nie warto rzucać pracy pod wpływem impulsu, ta decyzja powinna być przemyślana. - Liczenie na to, że mamy 3-miesięczny okres wypowiedzenia i na pewno znajdziemy nowe zatrudnienie może być błędem, bo możemy trafić do miejsca, z którego nie będziemy zadowoleni - mówiła w Czwórce.

Starając się przyciągnąć najlepszych kandydatów, firmy współpracują z agencjami rekrutacyjnymi, czy organizują staże. Rekrutują jednak także te firmy, które są w złej kondycji finansowej. Jak uniknąć zatrudnienia w takim miejscu i gdzie poszukiwać informacji o standardach w nowej firmie? Zapraszamy do wysłuchania nagrania dyskusji ze studia Czwórki. W programie zapraszaliśmy także na Targi Pracy JobSpot 2017, które odbędą się 6 kwietnia pod patronatem Czwórki.

Wioletta Żukowska-Czaplicka Możliwość uzyskania większej pensji nie powinna być jedynym czynnikiem, który wpłynie na naszą decyzję o zmianie miejsca pracy. Decydując się na taki krok myślmy raczej o rozwoju zawodowym, bo podwyżka w wysokości 200 – 300 zł w dłuższej perspektywie niewiele zmieni

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Anna Depczyńska

Goście: Halina Kochalska (rzecznik prasowy BIG), Marcin Fiedziukiewicz (program Rekomendowany Pracodawca, firma Jobsquare), Wioletta Żukowska-Czaplicka (Pracodawcy RP)

Data emisji: 3.04.2017

Godzina emisji: 15.10

kd/ab

Czytaj także

Kultura pracy. Co zrobić, żeby ją poprawić?

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2017 17:00
- Pracodawcy muszą sobie zdawać sprawę, że wartością każdej firmy jest kapitał ludzki. Dlatego niezmiernie ważne jest by pracownicy dobrze czuli się w miejscu, w którym spędzają dużą część swojego czasu - przekonuje Wioletta Żukowska-Czaplicka.
rozwiń zwiń