"Po drugiej stronie raju". Indonezja, jakiej nie znamy

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2017 10:46
Indonezja to nie tylko turkusowa woda, zalane słońcem piaszczyste plaże oraz kolorowe łódki szczęśliwych rybaków. O innych obliczach tego egzotycznego kraju na kartach książki "Indonezja. Po drugiej stronie raju" i w "Czacie Czwórki" opowiada podróżniczka Anna Jaklewicz.   
Audio
  • Anna Jaklewicz o Indonezji, jakiej nie znamy (Czat Czwórki/Czwórka)
Indonezja. Mappalili, święto odprawiane przez szamanów bissu
Indonezja. Mappalili, święto odprawiane przez szamanów bissuFoto: Anna Jaklewicz

- Pierwsze spędzone w Indonezji pół roku to była idylla. Byłam wtedy w Yogyakarcie i uczyłam się specjalnej techniki farbowania tkanin - wspomina Anna Jaklewicz. - Mój drugi raz w Indonezji to była samotna podróż na inne wyspy, poza Jawą - dodaje.

Do Indonezji podróżniczka wybrała się dzięki pomocy Ambasady Indonezji w Polsce, która od lat prowadzi program stypendiów dla osób pragnących poznawać kulturę ich kraju. - Nabory ogłaszane są każdego roku - tłumaczy Anna Jaklewicz, która w swojej książce "Indonezja. Po drugiej stronie raju" zabiera nas do świata położonego z dala od turystycznych zagłębi. - W mojej podróży poznałam nie tylko wiele problemów życia codziennego mieszkańców tego archipelagu, ale także trapiące ich zagrożenia ekologiczne - zdradza autorka.

Słuchając nagrania audycji, dowiecie się, do czego służą cukierki z cyjanku potasu, kto podkłada bomby w oceanie, dlaczego bawół jest droższy od samochodu oraz czy istnieje piąta płeć. W "Czacie Czwórki" Justyna Tylczyńska z Magdą Skibińska rozmawia też o indonezyjskiej kuchni.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Justyna Tylczyńska

Gość: Anna Jaklewicz

Data emisji: 10.04.2017

Godzina emisji: 16.07

jsz/jp

Czytaj także

Podróż po Wietnamie. Kontrasty i podobieństwa

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2017 19:30
Kiedy znajdujesz się po drugiej stronie kuli ziemskiej, możesz spodziewać się szoku kulturowego. Po jakimś czasie jednak zaczynasz zauważać też podobieństwa z krajem macierzystym. Tego doświadczyli Rafał Socha i Kajetan Łukomski w Wietnamie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Indonezja. Jedność w różnorodności

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2017 19:31
- Można odkryć tam swój własny kawałek ziemi - przekonywała w "Czacie Czwórki" Katarzyna Wójcik, biolożka i  podróżniczka, która w Indonezji była już dwa razy i na pewno wróci tam jeszcze nie raz.
rozwiń zwiń