W którą stronę zmierza Francja?

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2017 16:56
Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbyła się 23 kwietnia. Zwycięzcą okazał się 39-letni polityk Emmanuel Macron, tuż za nim uplasowała się Marine Le Penn. Który z kandydatów na prezydenta Francji przekona jej obywateli do swojej wizji przyszłości tego kraju?
Audio
  • O przyszłości Francji dyskutują dr Sławomir Klimkiewicz i Artur Wróblewski
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/andriano.cz

W pierwszej turze zwyciężył polityk, opowiadający się po stronie zrównania szans wszystkich Francuzów, w tym imigrantów, a także obecnością Francji w Unii Europejskiej. Historycznie wysoki wynik uzyskała także kandydatka skrajnie prawicowego Frontu Narodowego. Teraz ta dwójka stanie do wyścigu o fotel prezydencki w Pałacu Elizejskim.

W Czwórce Katarzyna Kornet sprawdziła, z jakimi problemami boryka się współczesna Francja i z czym przyjdzie mierzyć się jej przyszłym włodarzom. Od 2015 roku we Francji obowiązuje tam bowiem stan wyjątkowy i najwyższy stopień zagrożenia terrorystycznego. Władze szukają także sposobów przełamania stagnacji gospodarczej i walczą z bezrobociem.

Kolejna tura prezydenckich wyborów we Francji już 7 maja. Na kogo zagłosują Francuzi i kto będzie miał decydujący głos? Czy po wyborach grozi nam opuszczenie przez Francję Strefy Schengen albo nawet Fraxit? Jak wynik wyborów wpłynąć może na sytuację Polski? O tym zaś dyskutowaliśmy w studiu Czwórki. Zapraszamy do wysłuchania nagrania rozmowy.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotował: Katarzyna Kornet

Goście: dr Sławomir Klimkiewicz (Colegium Civitas), Artur Wróblewski (Uczelnia Łazarskiego)

Data emisji: 24.04.2016

Godzina emisji: 15.08

kd

Czytaj także

Pusta kartka wrzucona do urny. Czy to ma sens?

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2013 14:47
Były działacz opozycji i wieloletni poseł Władysław Frasyniuk zaproponował, by w najbliższych wyborach oddać nieważny głos.
rozwiń zwiń