Pusta kartka wrzucona do urny. Czy to ma sens?

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2013 14:47
Były działacz opozycji i wieloletni poseł Władysław Frasyniuk zaproponował, by w najbliższych wyborach oddać nieważny głos.
Audio
  • Pusta kartka wrzucona do urny. Czy to ma sens? (4 do 4, Czwórka)
Pusta kartka wrzucona do urny. Czy to ma sens?
Foto: Maksim Bogodvid/Wikimedia Commons/CC

Zdaniem Władysława Frasyniuka takie zachowanie byłoby przejawem obywatelskiego nieposłuszeństwa, które być może wstrząsnęłoby klasą polityczną w Polsce.
W opinii gościa audycji "4 do 4" politologa i dziennikarza "Krytyki Politycznej" Michała Sutowskiego, wezwanie Frasyniuka do wrzucenia pustej kartki do urny wyborczej, to wezwanie do poważnego gestu politycznego. - To zupełnie coś innego niż zachęcanie do nieuczestniczenia w wyborach, które jest tak naprawdę deklarację obojętności. Wrzucając pustą kartkę mówimy: obchodzi mnie to, co się dzieje w Polsce, co się dzieje w polskiej polityce. Co więcej dajemy wyraźny sygnał, że nam się obecna sytuacja nie podoba - tłumaczy gość Krzysztofa Grzybowskiego.
Socjolog dr Marcin Sińczuch z Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych UW zwraca uwagę, że ostatnio młodzież otrzymuje wiele sprzecznych komunikatów - z jednej strony jest zachęcana do udziału w wyborach, z drugiej słyszy apele polityków PO, którzy namawiają do zlekceważenia referendum prezydenckiego w Warszawie, a teraz jeszcze prezentuje się jej trzecią opcję. - Może to być odebrane jako kolejna ściema polityków - ocenia Sińczuch.

Goście radiowej Czwórki zwracają też uwagę, że w sytuacji, gdy w wyborach oddanych zostanie jedynie kilkadziesiąt procent ważnych głosów, politycy mogą nie odebrać tego tak, jak się spodziewają wyborcy. - Bylibyśmy świadkami tworzenia niebywałych konstrukcji, których celem byłoby pokazanie, że zwycięzca mimo wszystko ma mandat do sprawowania władzy - tłumaczy Sińczuch.
Audycję prowadził Krzysztof Grzybowski. Wysłuchaj całej rozmowy!

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tusk: liczę, że warszawiacy odmówią udziału w referendum

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2013 20:42
Zdaniem premiera Donalda Tuska prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz jest klasycznym przykładem na to, że "jak ktoś dużo robi, to ma też dużo przeciwników".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bronisław Komorowski sugeruje, że nie weźmie udziału w referendum w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2013 13:31
Referenda to przeniesienie wojny partyjnej na poziom samorządowy - mówił w wywiadzie dla TVP prezydent Bronisław Komorowski. Zasugerował, że nie pójdzie na referendum w sprawie odwołania Hanny Gronkiewicz-Waltz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Referendum w Warszawie bez Komorowskiego. Palikot: to postawa skrajnie nieobywatelska

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2013 08:06
- Taki głos głowy państwa oznacza wezwanie do bojkotowania referendum. Bardzo mnie martwi, że premier i prezydent do tego zachęcają. Strasznie się Platforma boi odejścia Hanny Gronkiewicz-Waltz - powiedział Janusz Palikot w radiowej Jedynce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ziobro chce przeprosin od Komorowskiego za słowa o referendum

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2013 18:44
Sugerowanie przez prezydenta Bronisława Komorowskiego, że nie weźmie udziału w referendum ws. odwołania prezydent Warszawy, to kwestionowanie porządku prawnego RP - uważa szef Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro.
rozwiń zwiń