Polskie Radio
Section05
wybory samorządowe

PiS chce przesunąć wybory samorządowe. Schreiber: inaczej dojdzie do ich skrajnego upartyjnienia

– Jeżeli wybory samorządowe odbędą się tak, jak zostały zaplanowane, to dojdzie do ich skrajnego upartyjnienia. To będzie plebiscyt, który wpisze się w centralną kampanię – powiedział w "Trójkowym komentarzu dnia" Łukasz Schreiber, przewodniczący Stałego Komitetu Rady Ministrów. Polityk wymienił argumenty przemawiające za przesunięciem terminu wyborów. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka wybory samorządowe POLSKA polityka Łukasz Schreiber

TYLKO U NAS Wybory parlamentarne i samorządowe oddzielnie? Szefowa KBW wyjaśnia

Szefowa KBW Magdalena Pietrzak w rozmowie z Polskim Radiem zwróciła uwagę na ryzyko pokrycia się dwóch kampanii wyborczych, co - w jej ocenie - wiązałoby się z dużym szumem informacyjnym. - Nakładać się będą również uprawnienia wyborców. Wyborcom będzie trudno zrealizować swoje prawa wyborcze, bo upływ terminów będzie mniej więcej równoległy. Będą zdezorientowani - zaznaczyła.
Zobacz więcej na temat:  wybory wybory w Polsce wybory parlamentarne wybory samorządowe polityka Krajowe Biuro Wyborcze POLSKA

Prezydent Duda: jeśli na wybory samorządowe nałożą się parlamentarne, zrobi się zamieszanie

Prezydent Andrzej Duda w wywiadzie dla PlayKraków.news pytany był o zgłaszany przez polityków PiS pomysł przesunięcia wyborów samorządowych z jesieni 2023 roku na wiosnę 2024 roku. - W zakresie przesunięcia wyborów samorządowych nic mi jeszcze nie proponowano - powiedział. Jak ocenił, jeśli wybory jedne nałożą się na drugie, "to zrobi się duże zamieszanie".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Andrzej Duda prezydent wybory samorządowe wybory parlamentarne

Przesunięcie wyborów. Członek PKW: przemawia za tym dużo argumentów

Państwowa Komisja Wyborcza wraz z ekspertami dyskutowała w poniedziałek na temat przyszłorocznego terminarza wyborczego. Jak powiedział Polskiemu Radiu członek PKW Dariusz Lasocki, więcej argumentów jest za tym, aby rozdzielić terminy przyszłorocznych wyborów parlamentarnych i samorządowych.
Zobacz więcej na temat:  wybory parlamentarne wybory samorządowe wybory w Polsce demokracja Państwowa Komisja Wyborcza POLSKA polityka

Rozdzielenie wyborów parlamentarnych i samorządowych? Sobolewski: chcemy uniknąć zamieszania

- Istnieje wiele argumentów za tym, aby nie powodować dodatkowych utrudnień przy wyborach i nie narazić się na zarzut, że poprzez zamieszanie próbujemy wpłynąć na wynik wyborczy. Chcielibyśmy tego uniknąć - mówił w Polskim Radiu 24 sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Prawo i Sprawiedliwość zjednoczona prawica Krzysztof Sobolewski wybory w Polsce wybory parlamentarne wybory samorządowe

Zmiana terminu wyborów lokalnych? Szefernaker: chcą tego sami samorządowcy

Pomysł przesunięcia wyborów samorządowych popiera większość samych zainteresowanych - samorządowców - wynika z informacji przekazanych w Polsat News przez wiceszefa MSWiA Pawła Szefernakera, pełnomocnika rządu ds. współpracy z samorządem. - Równoległe trwanie kampanii samorządowej i parlamentarnej nie byłoby dobre dla demokracji - stwierdził.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka wybory wybory samorządowe wybory parlamentarne Paweł Szefernaker samorząd

Wybory w Polsce. Sałek: problem nakładających się terminów widzą wszystkie ugrupowania

Prezydencki doradca Paweł Sałek powiedział na antenie Programu 3 Polskiego Radia, że przeprowadzenie wyborów samorządowych i parlamentarnych w bliskim terminie jest "bardzo, bardzo trudne organizacyjnie". Niemniej, jak podkreślił, konkretna inicjatywa ws. przesunięcia terminu wyboru władz lokalnych nie została jeszcze Andrzejowi Dudzie przedstawiona.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Sałek Beata Michniewicz Trójka prezydent Andrzej Duda POLSKA wybory w Polsce wybory samorządowe demokracja polityka

TYLKO U NAS Wybory samorządowe w Polsce. Będzie zmiana terminu? Prezes PiS wyjaśnia

- Konstytucyjnie jest dopuszczalne przedłużenie kadencji samorządu i to już raz miało miejsce, natomiast nie jest dopuszczalne jej skrócenie - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia prezes PiS Jarosław Kaczyński, pytany o możliwą zmianę terminu wyborów samorządowych.
Zobacz więcej na temat:  Jarosław Kaczyński Prawo i Sprawiedliwość PiS wybory samorządowe wybory w Polsce polityka POLSKA

Czy PiS przesunie termin wyborów samorządowych? Jarosław Kaczyński wyjaśnia

Wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział, że nie podjęto jeszcze decyzji w sprawie ustawy dotyczącej przesunięcia wyborów samorządowych. Niektórzy politycy obozu rządzącego argumentowali, że chodzi o to, by głosowanie nie zbiegało się z wyborami parlamentarnymi, gdyż - jak argumentowano - trudno byłoby przygotować dwie elekcje w tym samym czasie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA wybory samorządowe polityka PiS Jarosław Kaczyński