Polskie Radio
Section05
wybory samorządowe

Socjaldemokrata nowym merem rejonu wileńskiego. "Jeśli chodzi o polskość, zachowamy to, co było do tej pory"

Socjaldemokrata, wileński Polak Robert Duchniewicz został nowy merem rejonu wileńskiego. W drugiej turze wyborów samorządowych pokonał kandydata Akcji Wyborczej Polaków na Litwie-Związku Chrześcijańskich Rodzin Waldemara Urbana. Nowy merem litewskiej stolicy został natomiast kandydat litewskich konserwatystów.
Zobacz więcej na temat:  Litwa Wilno Polacy za granicą wybory samorządowe

Sejm poprze projekt przesuwający termin wyborów? "To argument podnoszony przez samorządowców"

PiS złożyło w Sejmie projekt ustawy przesuwający o pół roku termin wyborów samorządowych. Uniemożliwi to kolizję z wyborami parlamentarnymi. - Myślę, że wszystkim zależy na tym, żeby te wybory były przejrzyste i tak zrealizowane, żeby nikt nie mógł kwestionować ich wyniku - mówi poseł PiS Paweł Hreniak. Opozycja natomiast zarzuca rządzącym, że chce ułatwić sobie zwycięstwo w wyborach.   
Zobacz więcej na temat:  Prawo i Sprawiedliwość wybory samorządowe wybory parlamentarne Konfederacja koalicja obywatelska

"Techniczna konieczność". Prezes PiS zapowiada ustawę o przesunięciu wyborów

Projekt ustawy dotyczący przedłużenia kadencji samorządów zostanie złożony prawdopodobnie w tym tygodniu - zapowiedział na konferencji prasowej prezes PiS Jarosław Kaczyński. Jak ocenił, jest "techniczna konieczność" przesunięcia wyborów i mogłyby się one odbyć wiosną 2024 roku, choć - jak zaznaczył - trwają w tej sprawie konsultacje z prezydentem.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA PiS wybory w Polsce wybory samorządowe legislacja polityka Jarosław Kaczyński

Wybory samorządowe w Polsce. Prezydent podał możliwą datę

Prezydent Andrzej Duda w wywiadzie dla "Wprost" powiedział, że "dla transparentności politycznej, wyrównania szans, zmniejszenia ciśnienia, jakie będzie wytwarzała kampania wielkich ugrupowań, należy rozdzielić wybory parlamentarne i samorządowe. Wiosna 2024 r. byłaby optymalnym terminem wyborów samorządowych".
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda wybory w Polsce partie polityczne POLSKA polityka prezydent wybory samorządowe wybory parlamentarne

"To korzyść dla transparentności i przejrzystości". Jan Mosiński o pomyśle przesunięcia wyborów

- Uważam, że jest to z korzyścią dla transparentności i przejrzystości wyborów i tego, aby obywatele mieli czytelną sytuację, jeżeli chodzi o kampanię wyborczą i też udział w samym głosowaniu - o przesunięciu wyborów mówił w Polskim Radiu 24 Jan Mosiński (PiS). Gościem audycji był także Maciej Konieczny (Partia Razem), który powiedział, że jest przekonany, że "bardziej chodzi tutaj o ograniczenie natury politycznej, a nie organizacyjnej".
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Terlecki POLSKA polityka Polskie Radio 24 wybory Dorota Kania Prawo i Sprawiedliwość wybory samorządowe samorząd Sejm

Przesunięcie wyborów samorządowych. Poseł PiS: nie będzie kłopotów z przekonaniem prezydenta

- Jeśli chodzi o sprawę przesunięcia wyborów samorządowych, myślę, że nie będzie żadnego kłopotu z przekonaniem pana prezydenta. Jeśli zaś chodzi o sprawę zmiany ordynacji wyborczej, myślę, że kwestia jest jeszcze otwarta - mówił w Polskim Radiu 24 poseł PiS Marcin Porzucek.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Krzysztof Świątek wybory samorządowe wybory parlamentarne wybory w Polsce PiS POLSKA polityka

Wybory samorządowe zostaną przesunięte? Wiemy, kiedy zapadnie decyzja

- W piątek odbędzie się spotkanie kierownictwa Prawa i Sprawiedliwości, na którym prawdopodobnie zapadną decyzje co do dalszego procedowania projektu ws. przedłużenia kadencji samorządów - powiedział wicemarszałek Sejmu i szef klubu PiS Ryszard Terlecki. Powodem zgłoszenia projektu jest fakt, że wybory samorządowe i parlamentarne wypadają w zbliżonym terminie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA samorząd polityka Prawo i Sprawiedliwość Ryszard Terlecki wybory samorządowe