Redukcja korków w miastach. Pomoże nam algorytm?

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2017 18:54
- Możliwych podejść do rozwiązania problemu korków w miastach jest dużo. Już teraz na świecie naukowcy i zarządzający miastami zajmują się tymi zagadnieniami. Moje podejście jest naukowe - mówi w Czwórce Paweł Gora, doktorant z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego. 
Audio
  • Czy matematyka pomoże nam usprawnić ruch samochodów w mieście? (Czat Czwórki/Czwórka)
Jak skutecznie zlikwidować korki w miastach? (zdjęcie ilustracyjne)
Jak skutecznie zlikwidować korki w miastach? (zdjęcie ilustracyjne)Foto: serpetko/Shutterstock.com

Paweł Gora: Nawet najlepsze algorytmy sterowania ruchem nie pomogą, jeśli samochodów będzie za dużo w porównaniu do przepustowości dróg, dlatego zawsze zachęcam do korzystania z komunikacji publicznej, rowerów lub "carsharingu"

- W przeprowadzanych przeze mnie badaniach modeluję ruch drogowy w miastach tak, aby móc prognozować, jak będzie on wyglądał na przykład w przeciągu 10 czy 15 minut - tłumaczy Paweł Gora. - Dzięki temu będzie można na przykład optymalizować sygnalizację świetlną oraz proponować lepsze trasy przejazdu dla całych flot pojazdów - dodaje zaproszony ekspert.

W rozmowie z Piotrem Firanem Paweł Gora wyjaśnia też, o ile udałoby się zredukować korki w miastach, gdyby zastosować się do proponowanych przez niego rozwiązań. - Przy pomocy algorytmów sztucznej inteligencji mogę znaleźć lepsze ustawienia sygnalizacji, optymalizujące ruch o kilkanaście procent. Jednocześnie można skrócić czas podróży nawet o kilkadziesiąt procent - przekonuje matematyk.

Czy jest szansa, że jego system zostanie wcielony w życie - więcej o tym w nagraniu audycji, w której o produkowanym przez ruch samochodowy smogu Anna Depczyńska rozmawia z Jakubem Jędrakiem z Polskiego Alarmu Smogowego.

Sprawdź też:
Warszawa widok górka szczęśliwicka 1200x660.jpg
Miasto przyszłości. Nie będzie w nim samochodów?

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Anna Depczyńska

Gość: Paweł Gora (Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW)

Data emisji: 6.09.2017

Godzina emisji: 16.08

jsz/ac

Czytaj także

Parkowanie w miastach. Czy opłaty powinny wzrosnąć?

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2017 18:59
Według danych Polskiego Alarmu Smogowego transport samochodowy odpowiada za 60 procent zanieczyszczenia powietrza w Warszawie i 30 procent w Krakowie. Czy proponowane przez Ministerstwo Rozwoju wyodrębnienie specjalnych stref płatnego parkowania zredukuje ruch samochodów w miastach powyżej 200 tysięcy mieszkańców?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Samochody elektryczne - przyszłość motoryzacji?

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2017 10:34
Preferencje w zakresie podatku akcyzowego przy zakupie samochodów elektrycznych, bezpłatne parkowanie, możliwość jazdy buspasami - to tylko niektóre z rozwiązań przewidzianych w rządowym projekcie ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych.
rozwiń zwiń