Od odpadu do surowca. Rewolucja śmieciowa jest nieunikniona

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2017 21:11
- W światowej gospodarce zaczyna brakować łatwo dostępnych surowców, więc albo możemy nadal wywalać wszystko, a produkty będą coraz droższe, albo wykorzystywać wtórnie odpady - mówi Sławomir Brzózek z Fundacji Nasza Ziemia.
Audio
  • jakie surowce można odzyskać dzięki recyklingowi? (Czat Czwórki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Aleksandra Suz/shutterstock.com/cc

Od 15 do 17 września po raz 24. będziemy sprzątać Polskę. W tym roku akcja odbędzie się pod hasłem "Nie ma śmieci - są surowce". Najtrudniej zmienia się ludzką mentalność, a warto popracować nad tym, żebyśmy postrzegali odpady nie jako śmieci, ale surowce z potencjałem.

- Przywykliśmy uważać śmieci za rzeczy niepotrzebne, bo je się pali, zamiata pod dywan jako niepotrzebne i wyrzuca poza swoją granicę, a nawet niektórych ludzi nazywa się śmieciami. Pod tą etykietą podświadomie odwołujemy się do rzeczy nie tylko nie wartych uwagi, a nawet złych i negatywnych - podkreśla Sławomir Brzózek.

Z tym zdaniem zgadza się Michał Mikołajczyk z Rekopol Organizacja Odzysku Opakowań S.A. - Gdyby to było oczywiste i stosowane, to może niepotrzebne byłyby regulacje w tym aspekcie, a jednak są one niezbędne. Starajmy się, by nastąpiło przejście od schematu: kup, skonsumuj, wykorzystaj, zniszcz, wyrzuć, zapomnij do tego, by na każdym etapie życia produktu starać się, by był on jak najbardziej przyjazny dla środowiska i zasobów, jak również kieszeni konsumentów i przedsiębiorców - wyjaśnia.

O tym, jak można spełnić marzenie ekologów o gospodarce o obiegu zamkniętym mówimy więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Anna Depczyńska

Goście: Sławomir Brzózek (Fundacja Nasza Ziemia), Michał Mikołajczyk (Rekopol Organizacja Odzysku Opakowań S.A.)

Data emisji: 14.09.2017

Godzina emisji: 16.07

sm/kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Mamy radę na odpady - wtórne wykorzystanie

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2016 18:29
25 lat temu zaledwie 30% Polaków uważało, że sprawy ochrony środowiska mają jakieś znaczenie, natomiast większość była zdania, że sprawy ekologii leżą tylko i wyłącznie w gestii państwa. Jak ta świadomość wygląda dzisiaj i czy recykling stał się naszą codziennością?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego w Polsce recykling nie działa?

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2016 17:33
Wiele gmin od nowego roku zamierza podnieść opłaty za wywóz odpadów. Czy zapłacimy więcej za wywóz śmieci, bo ich nie segregujemy?
rozwiń zwiń