Mamy radę na odpady - wtórne wykorzystanie

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2016 18:29
25 lat temu zaledwie 30% Polaków uważało, że sprawy ochrony środowiska mają jakieś znaczenie, natomiast większość była zdania, że sprawy ekologii leżą tylko i wyłącznie w gestii państwa. Jak ta świadomość wygląda dzisiaj i czy recykling stał się naszą codziennością?
Audio
  • Z zaproszonymi ekspertami rozmawiamy o drugim życiu odpadów (Czat Czwórki/Czwórka)
Recykling zaczyna się przede wszystkim w domach konsumentów. Często od naszych decyzji, co i gdzie wyrzucimy, zależy to czy będzie to można później przetworzyć
Recykling zaczyna się przede wszystkim w domach konsumentów. Często od naszych decyzji, co i gdzie wyrzucimy, zależy to czy będzie to można później przetworzyćFoto: pixabay/adnovak

- Według badań przeprowadzonych trzy lata temu ponad 90% z nas uważa, że nie należy pytać czy chronić środowisko, ale jak je chronić, natomiast ponad 70% twierdzi, że to nasze zachowania są kluczowe - przekonuje Sławomir Brzózek z Fundacji Nasza Ziemia. - Jest to zatem diametralna różnica w świadomości - dodaje. Do tej zmiany przyczyniają się akcje ekologiczne, takie jak zakończone w weekend "Sprzątanie świata. Podaj dalej... drugie życie odpadów", według zaproszonych przez Czwórkę gości - nie tylko wydarzenie o charakterze jednorazowym, ale cykliczna akcja oraz wzorzec tego jak powinniśmy się na co dzień zachowywać.

Dlaczego zatem leśnicy ciągle borykają się z problemem dzikich wysypisk śmieci? Jak temu przeciwdziałać? Jak wykorzystywać wtórnie elektrośmieci, a jak opakowania? Dlaczego odpady powinniśmy raczej nazywać "surowcami"? Jak ograniczyć ilość produkowanych odpadów i jak je skutecznie segregować? Między innymi na te pytania odpowiadają zaproszeni przez Czwórkę goście.

***

Tytuł audycji: "Czat Czwórki"

Prowadzi:  Piotr Firan

Materiał: Anna Depczyńska

Goście: Sławomir Brzózek (Fundacja Nasza Ziemia), Jan Jasiński (prezes Fundacji Pro Karton), Wojciech Konecki (CECED Polska), Andrzej Bartoszkiewicz (twórca systemu EKO AB)

Data emisji: 19.09.2016

Godzina emisji: 15.05

jsz/gs


     

 

Czytaj także

Tatry: im trudniejszy szlak, tym mniej śmieci

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2016 18:15
Bernadetta Kaźmierczak i Sylwia Adach sprzątały tatrzańskie szlaki i przeprowadzały badania na temat śmiecenia w górach. - Już po tegorocznym obozie dało się zauważyć, że pojawiły się nowe miejsca na wyrzucanie śmieci - mówią.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niepowtarzalna biżuteria z produktów do wyrzucenia

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2016 18:50
- Robienie biżuterii zaczęło się od reklamówki. Zaczęłam się nią bawić - mówi Joanna Nowrotek, autorką bloga "Moje Śmoje". - Okazało się, że folia jest znakomitym materiałem do tworzenia biżuterii. Można ją nawijać, rozciągać, naciągać, ciąć, jest bardzo wytrzymała - dodaje.
rozwiń zwiń