Czy jesteśmy gotowi na autonomiczne samochody?

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2018 12:30
Pierwszy raz autonomiczne auto zabiło człowieka. Ofiarą była mieszkanka Arizony?. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/ chombosan

Policja z Arizony opublikowała krótki film przedstawiający kolizję autonomicznego pojazdu Ubera z pieszą, która zmarła w wyniku odniesionych obrażeń. Na wideo, nagranym z wnętrza sportowego pojazdu Volvo XC90, który został użyty do testów, widać samochód jadący nieoświetloną drogą oraz kobietę, prowadzącą rower i przecinającą czteropasmową jezdnię. Reflektory oświetlają kobietę dopiero wtedy, gdy ta znajduje się bezpośrednio przed SUV-em. Film pokazuje również, w jak nieuważny sposób za kierownicą zachowywał się operator samochodu, poruszającego się w trybie autonomicznym. Czy automatyzacja nie zwalnia nas z odpowiedzialności? Kiedy autonomiczne pojazdy mogą pojawić się na europejskich drogach?

***

Na audycję z cyklu "Czat Czwórki" w czwartek (05.04) od godz. 15.05 zaprasza Piotr Firan.

ac/kd

Czytaj także

Jaka będzie motoryzacja przyszłości?

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2017 18:40
Samochody autonomiczne, czyli bez kierowców, auta sterowane komputerami, współdzielone przez innych użytkowników dróg - wszystko wskazuje, że czeka nas motoryzacyjna rewolucja.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak jeździć oszczędnie i ekologicznie? [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2017 15:54
Tym razem gościem audycji "TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem" jest Michał Baranowski z Warsztatu Dobrych Kierowców, który uczy gospodarza programu Kubę Marcinowicza, co robić, by jeździć oszczędniej i bardziej ekologicznie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Samochody elektryczne - przyszłość motoryzacji?

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2017 10:34
Preferencje w zakresie podatku akcyzowego przy zakupie samochodów elektrycznych, bezpłatne parkowanie, możliwość jazdy buspasami - to tylko niektóre z rozwiązań przewidzianych w rządowym projekcie ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych.
rozwiń zwiń