Jazda "na zderzaku", nadmierna prędkość - grzechy polskich kierowców

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2018 18:43
- Chcemy dominować na drogach, zwykła przejażdżka autem zmienia się w Polsce w prawdziwą "walkę o władzę". Dlatego nawet, jeśli dysponujemy nowoczesnymi pojazdami, zaopatrzonymi w przeróżne czujniki i tempomaty, nie korzystamy z nich. A to błąd - tłumaczył Kuba Bielak.
Audio
  • Bezpieczeństwo na drogach - co robimy źle? (Czat Czwórki)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne) Foto: Monkey Business Images/Shutterstock

Świat poszedł do przodu. Kierowcy w Europie zrozumieli, że nie są na drogach sami, więc powinni sobie nawzajem pomagać. My wciąż się tego uczymy Kuba Bielak

Nadmierna prędkość i niezachowanie bezpiecznej odległości to główne przyczyny wypadków na polskich drogach. A co to jest "bezpieczna odległość"? To już niebawem regulować mają nowe przepisy o ruchu drogowym. - Problemem jest nie sama definicja bezpiecznej odległości miedzy samochodami na drodze, ale to, jak wyegzekwować przestrzeganie tych przepisów - mówił gość Piotra Firana. - A to kwestia edukacji. Karamy niewłaściwe zachowania na drogach zamiast uczyć tych właściwych. Stosujemy metodę "kursową", zamiast wychowywać. A to powinien być proces trwający od najmłodszych lat przez całe życie. 

Jak zmierzyć "bezpieczną odległość"? Czy samochody powinny być wyposażone w mechanizmy nie dopuszczające do przekraczania jej, a może warto zaufać kierowcom aut? O tym rozmawialiśmy w studiu Czwórki. A jakie przepisy dotyczące bezpieczeństwa na drogach obowiązują dziś i co ma się w nich zmienić? Czy na drogach będzie bezpieczniej? O tym z podkom. Robertem Opasem rozmawiała Anna Depczyńska.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Kuba Bielak (Akademia Bezpiecznej Jazdy, ambasador kampanii "Polaku, nie jedź na zderzaku")

Data emisji: 25.04.2018

Godzina emisji: 16.08

kd

Czytaj także

Młodzi kierowcy. Jak nauczyć ich pokory?

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2016 18:35
- Nastolatkowie już na kursach powinni pytać o wszystko, co ich nurtuje, czego nie są pewni. Nie robią tego, bo się wstydzą, wolą "kozaczyć" - mówił Tomasz Kulig.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polska złomowiskiem Europy? "Kochamy stare auta"

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2016 17:00
Motoryzacyjne zasoby naszego kraju wciąż się powiększają - jesteśmy szóstym co do wielkości rynkiem samochodowym Europy, a największą popularnością niezmiennie cieszą się samochody używane.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Samochody elektryczne - przyszłość motoryzacji?

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2017 10:34
Preferencje w zakresie podatku akcyzowego przy zakupie samochodów elektrycznych, bezpłatne parkowanie, możliwość jazdy buspasami - to tylko niektóre z rozwiązań przewidzianych w rządowym projekcie ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych.
rozwiń zwiń