Polska złomowiskiem Europy? "Kochamy stare auta"

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2016 17:00
Motoryzacyjne zasoby naszego kraju wciąż się powiększają - jesteśmy szóstym co do wielkości rynkiem samochodowym Europy, a największą popularnością niezmiennie cieszą się samochody używane.
Audio
  • Stare samochody - zagrożenie czy ozdoba na polskich ulicach? (Czat Czwórki)
Używane auta dominują na polskich drogach. Czy będzie mieć to wpływ na zmianę sposobu naliczania podatku akcyzowego od samochodów osobowych?
Używane auta dominują na polskich drogach. Czy będzie mieć to wpływ na zmianę sposobu naliczania podatku akcyzowego od samochodów osobowych?Foto: Pixabay/Falkenpost/dom. publiczna

Dariusz Balcerzyk Stare samochody sprowadzane są właściwie hurtowo. Sądzę, że w tym roku Polacy przekroczą liczbę 900 tys. aut używanych z zagranicy

Według danych Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego od stycznia do końca maja tego roku Polacy sprowadzili zza granicy ponad 372 tys. używanych samochodów. – Ponad połowa z tych aut ma powyżej 10 lat - wyliczał Dariusz Balcerzyk z Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego "Samar".

Jak podkreślała zaś Hanna Kozłowska z automobilklubu Rzemieślnik, nie oznacza to jednak, że "złom", który widzimy na ulicach zagraża bezpieczeństwu kierowców, albo środowisku. - Jeśli jesteśmy przywiązani do naszych aut i dbamy o nie i ich stan techniczny, wszystko jest w porządku. Często jednak skład spalin w wiekowych autach podczas przeglądu technicznego w ogóle nie jest badany, a to kluczowy element - mówiła ekspertka i tłumaczyła, że wśród aut sprowadzonych z Zachodu mnóstwo jest tych powypadkowych, ze stwierdzoną szkodą całkowitą, a jeżdżenie nimi stanowi już poważne zagrożenie dla życia pasażerów i kierowcy.

Popularnością cieszą się też auta używane z rodzimego rynku. Jakie są powody i - jakie konsekwencje faktu, że na polskich drogach jest dużo "złomu"? Czy ten fakt zmieni sposób naliczania podatku akcyzowego od samochodów osobowych, którą zapowiada rząd?

***

Tytuł audycji: "Czat Czwórki"

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Hanna Kozłowska (Automobil Klub "Rzemieślnik", wielbicielka dawnej motoryzacji), Dariusz Balcerzyk (Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego "Samar")

Data emisji: 21.11.2016

Godzina emisji: 15.05

kd

Czytaj także

Kontrowersje: czy piesi zawsze powinni mieć pierwszeństwo?

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2015 15:00
Pojawił się projekt zmiany przepisów, zgodnie z którym kierowcy mieliby obowiązkowo zatrzymywać się przed przejściem, nawet gdy piesi stoją na chodniku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Furia za kierownicą - to znak naszych czasów?

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2016 15:49
Kiepski dzień, niezdany egzamin, nieudana randka - skąd biorą się agresywne zachowania polskich kierowców i dlaczego, wyjeżdżając na zagraniczne drogi, natychmiast "potulniejemy"?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Elektromobilność na drogach. Czy jest realna?

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2016 18:26
Wicepremier Mateusz Morawiecki ma ambitny plan wprowadzenia na nasze drogi około miliona samochodów elektrycznych w ciągu 10 lat. Czy nowa, elektryczna motoryzacja ma szanse na rozwój w Polsce?
rozwiń zwiń