X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Recykling po polsku. Ile mogą kosztować nas śmieci?

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2018 09:00
Według regulacji unijnych Polska w 2020 roku powinna osiągnąć 50 proc. recyklingu papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła. Dziś osiągamy ok 30 proc., a ten współczynnik, zamiast rosnąć, spada.
Audio
  • Recykling po polsku - o tym, czy to działa, rozmawiają Marek Józefiak, Renata Sarnecka i Dariusz Zielecki (Czat Czwórki)
.
.Foto: Photographee.eu/shutterstock.com

śmieci dziewczynka ekologia 1200.jpg
Dlaczego w Polsce recykling nie działa?

- Osiągnięcie 50 proc recyklingu to ogromne wyzwanie, bo w całym sektorze gospodarki odpadami w Unii Europejskiej są olbrzymie problemy - tłumaczył Marek Józefiak. - Jest kryzys odpadowy, więc chodzi o to, by zapobiegać powstawaniu odpadów i przetwarzać rzeczy ponownie. A dopiero potem je wyrzucać.

NIK wykazuje, że statystyki podawane przez polskie gminy, a dotyczące poziomu segregacji śmieci i tak są nierzetelne. W połowie z 22 kontrolowanych przez tę instytucję gmin istnieją tzw. "dzikie wysypiska", a dane są zawyżane bądź zaniżane. - To problem systemu, który jest niedopracowany, nie ma też jednej, rzetelnej, centralnej bazy danych, dzięki której można byłoby weryfikować poczynania gmin w zakresie segregowania śmieci - tłumaczył Marek Józefiak. Zaś jak przekonywała Renata Sarnecka, osiągnięcie zakładanych przez unię wyników zależy w dużej mierze od nas, czyli mieszkańców, ludzi, którzy te śmieci segregują, bądź nie. 

Od lipca tego roku zasady segregacji, i wysokość opłata za nią, mają się zmienić, a obok pojemników żółtych, zielonych i niebieskich, na polskich ulicach pojawią się jeszcze brązowe. Jak skutecznie edukować społeczeństwo w zakresie segregacji odpadów? Czy groźba nałożenia na Polskę kary za niewywiązywanie się ze zobowiązań, jest realna? Jak zmienią się przepisy i opłaty za segregowanie śmieci? O tym w nagraniu dyskusji ze studia Czwórki.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Anna Depczyńska

Gość: Marek Józefiak (Greenpeace), Renata Sarnecka (Organizacja Odzysku), Dariusz Zielecki (NIK)

Data emisji: 11.06.2018

Godzina emisji: 15.10

kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Filantropia po polsku? "Inspirowanie zamiast zapomogi"

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2018 14:02
Filantropia kojarzy się z darowaniem pieniędzy i gotowych rozwiązań. Jednak współczesne działania filantropijne to przede wszystkim inspirowanie do zmiany postawy życiowej - z biernej i oczekującej wsparcia, na aktywną i poszukującą sposobów radzenia sobie z trudnościami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tanie wakacje? "Nie czekaj na ostatnią chwilę"

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2018 16:00
Szybkość, komfort, ale też cena - tym kierujemy się wybierając wakacyjny środek transportu. - Najtańszy bilet kupiłam za 4 grosze i poleciałam do Europy. To był początek taniego latania w Polsce, niestety teraz nie ma już tak atrakcyjnych cen - opowiada podróżniczka Marzena Filipczak.
rozwiń zwiń