Zmiany klimatu to zagrożenie dla naszego zdrowia?

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2018 15:32
Wiedza środowisk medycznych na temat wpływu zmiany klimatu na stan zdrowia jest niewielka. Lekarze są nastawieni na diagnostykę i leczenie chorób. W mniejszym stopniu zwracają uwagę na profilaktykę i zdrowie publiczne. Jak zwrócić uwagę na nowe zagrożenia?
Audio
  • Zabije nas brak wody i skażone powietrze? Jak groźne są zmiany klimatyczne? (Czat Czwórki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: qimono/Pixabay

Zmiany klimatu to nie wymysł futurystów. To bardzo poważny problem, w konsekwencji którego codziennie giną dziesiątki tysięcy ludzi prof. Tadeusz Zielonka

Dlaczego zagrożenia związane ze zmianami klimatycznymi są nadal marginalizowanym problemem? - Nie tylko społeczeństwo, ale i świat medyczny przez długi czas nie uświadamiał sobie, jak duży to problem, bo skutki zanieczyszczeń to wiedza z XXI wieku. Ponad 60% polskich lekarzy jest w wieku emerytalnym – oznacza to, że nie mieli żadnej szansy, żeby dowiedzieć się o zagrożeniach związanych ze zmianami klimatycznymi w czasie swoich studiów czy praktyki. Zajmie trochę czasu, zanim wejdzie do programu nauczenia na akademiach medycznych i zagości w świadomości lekarzy - wyjaśniał.

To fakt naukowy. Zabijają i są groźne również dla nas, Polaków. Ich skutki będą pomnażały ilość zgonów prof. Zbigniew Karaczun

- Zmiana klimatu już nastąpiła. Dla przykładu: od połowy lat 90. mamy do czynienia z permanentną suszą w Polsce, choć jeszcze w latach 50. występowała średnio co pięć lat. Dane WHO wskazują, że z powodu zanieczyszczeń pyłowych rocznie umiera ponad 7 mln ludzi. Wszystko ma skutki środowiskowe i zdrowotne - ostrzegał Zbigniew Karaczun z Koalicji Klimatycznej.

Jak bronić się ze skutkami zmian klimatycznych? W jaki sposób na przestrzeni lat zmienił się w Polsce klimat i jakie konsekwencje będzie to miało w dłuższej perspektywie? Czy zmianom można jeszcze zapobiec? Jakie choroby nasilą się w związku z tymi zmianami? Zapraszamy do wysłuchania nagrania.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Anna Depczyńska

Goście: prof. Tadeusz Zielonka (pulmonolog, członek zarządu Towarzystwa Chorób Płuc), prof. Zbigniew Karaczun (Koalicja Klimatyczna)

Data emisji: 26.06.2018

Godzina emisji: 15.07

ac

Czytaj także

Młody Innowator. Jak uczniowie-naukowcy zmieniają świat?

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2018 15:49
Zakończył się 11. konkurs Młody Innowator pod hasłem "Mam pomysł na innowacyjne rozwiązanie". Wygrał projekt "Aparat zdrowia" Katarzyny Chrapko, a wydarzenie odbyło się pod patronatem Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Komputer z ludzkich komórek wykryje chorobę?

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2018 16:27
Naukowcy ze Szwajcarii zaprojektowali i zbudowali najbardziej złożony do tej pory system obliczeniowy - z biologicznych komórek. Funkcjonuje on na podobnej zasadzie, jak elektroniczne procesory.
rozwiń zwiń