Czy grozi nam katastrofa ekologiczna na Bałtyku?

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2018 19:36
- Na dnie Zatoki Gdańskiej od 1945 roku spoczywa tankowiec Franken, a w nim 1,5 miliona litrów paliwa. Okręt zaczyna rdzewieć, istnieje realne zagrożenie, że przełamie się pod własnym ciężarem, a wówczas dojść może do niekontrolowanego wycieku paliwa i ekologicznej katastrofy - tłumaczy Olga Sarna z fundacji Mare. 
Audio
  • Jak uchronić Bałtyk i okolice przed ekologicznymi zagrożeniami? (Czat Czwórki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Falk Herrmann/Shutterstock.com

Morze Bałtyckie jest obszarem półzamkniętym, więc całkowita wymiana wody w nim jest utrudniona i trwa ok. 30 lat. Jest też dość płytkie, a tymczasem w jego zlewisku zamieszkuje prawie 85 mln ludzi. To wszystko sprawia, że musimy o nie dbać. Sebastian Kobus

Jak podkreślali eksperci Czwórki, może to być zarówno paliwo ciężkie jak lekkie, ale oba te rodzaje stanowią ogromne zagrożenie dla środowiska. - Paliwo ciężkie spoczywa na dnie, a lekkie uniesie się na powierzchnię wody i może dopłynąć do plaż, zanieczyszczając je nawet na obszarze 90 km. - tłumaczyła Olga Sarna z fundacji Mare. - Najprawdopodobniej ok. 45 proc. zbiorników w tankowcu jest wciąż szczelnych, ale część paliwa już wyciekła i wycieka nadal.

Do tego śmieci, ścieki, chemikalia, które znajdują sie w morzu. Do zagrożeń należy jeszcze dołożyć niską słoność Bałtyku, co jest przyczyną tworzenia się martwych stref, pustyń bez życia, fauny i flory. Niszczy go też przeżyźnienie - za dużo azotu i fosforu, głównie z nawozów. To doskonałe środowisko dla sinic i glonów, co dla turystów oznacza zakaz kąpieli. Jak każdy z nas może pomóc, dbając na co dzień o stan polskiego morza, co robić, a czego nie, podczas urlopów nad brzegiem Bałtyku, by mu nie szkodzić? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki. O tym, że na stan Bałtyku wpływ ma każdy z nas na co dzień Anna Depczyńska rozmawiała także z podróżnikiem i ekologiem Dominikiem Dobrowolskim. W programie rozmawialiśmy także m.in. z prof. Leszkiem Łęczyńskim w Uniwersytetu Gdańskiego.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Olga Sarna (fundacja Mare), Sebastian Kobus (WWF, projekt Baltic Challenge) 

Data emisji: 24.07.2018

Godzina emisji: 15.07

kd

Czytaj także

Nieładne warzywa i owoce warto oddać na "Mionsz"

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2018 14:51
- Tworząc nasz projekt "Mionsz" bazowaliśmy na raporcie jednego z większych supermarketów w Polsce i stąd wiemy, że u nas marnuje się ponad 9 milionów ton żywności, z czego 65 procent to warzywa i owoce - mówi Agata Grzenkowicz, współtwórczyni Mionszu. - Stąd pomysł na soki - dodaje. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy opłata klimatyczna ma sens?

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2018 17:10
Opłata klimatyczna to podatek, który musimy zapłacić spędzając w niektórych, atrakcyjnych przyrodniczo, miejscowościach dłużej niż dobę. Pobierają go gminy za wartościowe zdrowotnie właściwości klimatyczne i walory krajobrazowe przez nie oferowane turystom. 
rozwiń zwiń