Włam z "wywiadowcą", metoda "na klamkę" - jak się przed tym ustrzec

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2018 18:24
- Czas wakacyjny to okres rozluźnienia, swobody i takiego błogostanu. Często przez to zapominamy o bardzo ważnych rzeczach, które są związane z naszym bezpieczeństwemnp. pozamykanie zamków w drzwiach, pozamykanie okien przed wyjściem z domu - zwraca uwagę komisarz policji. - To wszystko buduje sytuacje, w których przestępcy dobrze się czują i starają się je wykorzystać - dodaje. 
Audio
  • Jak zapobiegać włamaniom do własnych domów i mieszkań oraz nie dać się okraść kieszonkowcom (Czat Czwórki/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

Dobrą wiadomością jest, że liczba kradzieży z włamaniem maleje. 20 lat temu w Polsce stwierdzano ich prawie 400 tysięcy rocznie. Rok temu odnotowano już tylko 65,5 tysiąca tego rodzaju przestępstw. Znacznie wzrosła także ich wykrywalność - z 23,5 do 36,5%. Komisarz Dawid Marciniak z Komendy Głównej Policji zwraca uwagę, że w wakacje nie obserwujemy też wzmożonej aktywności kieszonkowców.

W skali kraju zgłoszonych kradzieży kieszonkowych jest 190-200 w miesiącu. Nie odnotowaliśmy szczególnego wzrostu w miesiącach lipiec, sierpień komisarz Dawid Marciniak

Jędrzej Kupczyński, prawnik, pasjonat kryminalistyki zwraca uwagę też na zabezpieczenia własnego domu. Dobre drzwi, antywłamaniowe, zabezpieczenia okien, czy czasowe włączniki światła, gdy jedziemy na wakacje. - Nawet, gdy jesteśmy w domu, powinniśmy dbać o swoje bezpieczeństwo, bo często zdarzają się włamania "na klamkę" - mówi gość Czwórki. - Polega to na tym, że złodziej chodzi po klatce schodowej i sprawdza, które drzwi są otwarte wchodzi na chwilę i zabiera kurtkę, klucze, telefon, torebkę - wyjaśnia.

Czwórkowi eksperci podkreślają, że dużo lepiej jest zapobiegać włamaniom. Jak więc to zrobić? O co zadbać? Co zrobić, gdy okradziono nas z dokumentów czy kart płatniczych? Kto będzie najlepszym strażnikiem naszego mieszkania, podczas naszego wyjazdu? Jak działają kieszonkowcy i jak nie dać się ich sztuczkom? O tym w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Jędrzej Kupczyński (prawnik, pasjonat kryminalistyki, Towarzystwo Inicjatyw Prawnych Paragraf 22) komisarz Dawid Marciniak z Komendy Głównej Policji, Marcin Popowski (detektyw) 

Materiał: Dominika Klimek

Data emisji: 01.08.2018

Godzina emisji: 15.08

pj

Czytaj także

Wakacje po polsku. Czy stać nas na urlop?

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2018 19:55
- Z badań wynika, że Polak do 35. roku życia na tegoroczne wakacje wyda ok. 1700 zł. Powyżej 4000 zł wyda zaledwie 6 proc. Polaków - wyliczali w Czwórce eksperci, Marek Zuber i Marcin Matyja.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bezpieczeństwo na drodze. Będą nowe przepisy i mniejsza prędkość?

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2018 18:52
- Mało kto jeździ z dozwoloną prędkością. To kwestia braku edukacji. Trzeba po prostu zmienić mentalność kierowców - mówił Sławomir Moszczyński instruktor nauki jazdy.
rozwiń zwiń