X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wybierz transport publiczny zamiast prywatnego auta

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2018 13:17
Ustawa o elektromobilności ma być motywacją do zmiany polityki transportowej w miastach i zmiany naszych nawyków – rezygnacji z samochodów, których jest nadmiar.
Audio
  • Czy Polacy przesiądą się do komunikacji miejskiej? - dyskusja w studiu (Czat Czwórki/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Predrag Sepelj/Shutterstock.com

Polska średnia to 540 samochodów na 1000 mieszkańców, w Warszawie te statystyki mówią o 640 autach na 1000 osób, a tymczasem Berlin może pochwalić się liczbą o połowę mniejszą (320/1000). Naukowcy radzą, by przesiąść się do autobusów i tramwajów, co oddali groźbę rychłego poduszenia się w smogu. 

Zachętą do tej przesiadki ma być rozwinięty i ekologiczny transport publiczny, rozbudowa metra i sieci tramwajowej, autobusy na gaz i elektryczne. Dodatkowo ustawa o elektromobilności pozwala lokalnym władzom wprowadzić zakazy wjazdu do centrów miast aut spalinowych i podnosić stawki za parkowanie.

- Komunikacja miejska Warszawy czy Krakowa rozbudowuje się i poprawia. Zmniejsza się ilość aut wjeżdżających do centrum - mówi Adrian Furgalski.

Wciąż nierozwiązanym problemem jest za to napływ samochodów do miast, przekraczanie ich granic administracyjnych Adrian Furgalski

Goście Piotra Firana zwracają uwagę na dodatkowe działania, które powinny być wprowadzone wraz z ustawą o elektromobilności, jak przepisy blokujące sprowadzanie do Polski starych, zdewastowanych samochodów, dopłaty do zakupów aut elektrycznych. Przypominają, że kilka miast - Berlin, Paryż, Oslo, Ateny, Rzym - już mówi o zakazie wjazdu samochodów dieslowskich od 2025 roku. 

Komunikacja regionalna bardzo kuleje w Polsce Witold Urbanowicz

Jak eksperci oceniają pomysł wprowadzenia stref bez samochodów benzynowych? Czy samochody elektryczne to istne cuda, czy jednak ich udział w ruchu drogowym przyczynia się do powstawania smogu? Czy poszerzanie dróg rozwiązuje problem korków w mieście? Czy walka o czyste powietrze jest rzeczywiście walką przeciwko kierowcom? O tym w "Czacie Czwórki". 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: dr Łukasz Drozda (urbanista, autor książki "Dwa tysiące. Instrukcja obsługi polskiej urbanizacji w XXI wieku") Adrian Furgalski (Zespół Doradców Gospodarczych TOR), Witold Urbanowicz (transportpubliczny.pl), Robert Grudziński (Fundacja Nasza Energia)

Materiał: Anna Depczyńska

Data emisji: 27.08.2018

Godzina emisji: 15.08

pj/ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak rozwiązać problem korków ulicznych w centrach dużych miast?

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2018 16:00
Według nowych przepisów od tego roku miejsca parkingowe mają być o 20 centymetrów szersze niż dotychczas. To dobra wiadomość dla właścicieli większych aut i rodziców małych dzieci, którzy często mają trudność ze swobodą ruchów. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jazda "na zderzaku", nadmierna prędkość - grzechy polskich kierowców

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2018 18:43
- Chcemy dominować na drogach, zwykła przejażdżka autem zmienia się w Polsce w prawdziwą "walkę o władzę". Dlatego nawet, jeśli dysponujemy nowoczesnymi pojazdami, zaopatrzonymi w przeróżne czujniki i tempomaty, nie korzystamy z nich. A to błąd - tłumaczył Kuba Bielak.
rozwiń zwiń