Polskie Radio
Section05
opłaty

OC drożeje. To może być początek lawiny

To może być początek lawinowych wzrostów cen polis OC. W październiku, po wielu miesiącach spadków, średnia cena obowiązkowego ubezpieczenia pojazdu wzrosła i wynosi 501 zł – wynika z raportu RMF FM i Rankomat.pl.
Zobacz więcej na temat:  kierowca kierowcy Radio kierowców Polskie Radio Kierowców motoryzacja ubezpieczenia ubezpieczenie ubezpieczenie samochodu odszkodowanie opłata opłaty Polskie Radio wypadek pieniądze prawo finanse GOSPODARKA

Minister KPRM: ceny ubezpieczeń samochodowych nie pójdą w górę

- Celem ustawodawcy nie było podniesienie opłat dla towarzystw ubezpieczeniowych - wskazał sekretarz stanu ds. cyfryzacji w KPRM Janusz Cieszyński, odnosząc się prac dotyczących zmian ustawy prawo o ruchu drogowym. Jak dodał, ceny ubezpieczeń samochodowych nie pójdą w górę.
Zobacz więcej na temat:  kierowca kierowcy Radio kierowców Polskie Radio Kierowców motoryzacja ubezpieczenia ubezpieczenie ubezpieczenie samochodu odszkodowanie opłata opłaty Polskie Radio wypadek pieniądze prawo finanse GOSPODARKA

Opłaty ewidencyjne przy rejestracji pojazdów zostaną zniesione? Jest projekt nowelizacji ustawy

Wyeliminowanie opłat ewidencyjnych uiszczanych przez obywateli i przedsiębiorców w związku z rejestracją pojazdów, nabywaniem uprawnień do ich kierowania, czy poddaniem samochodu wymaganym badaniom technicznym - zakłada projekt noweli ustawy Prawo o ruchu drogowym. Dokument został właśnie opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA opłaty rejestracja pojazdy prawo jazdy kierowca ubezpieczenie samochodu POLSKA społeczeństwo

Można już składać wnioski o dodatek węglowy. Jakie warunki trzeba spełnić?

Osoby, które ogrzewają swoje domy węglem, mogą się starać o rządowe wsparcie. Od 17 sierpnia w całym kraju można składać wnioski o dodatek węglowy. Jest to jednorazowe świadczenie w kwocie 3 tys. zł. Warunkiem otrzymania świadczenia jest wpis o źródle ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności.
Zobacz więcej na temat:  węgiel społeczeństwo środowisko ministerstwo środowiska opłaty Anna Moskwa

Czy OC drożeje w Polsce powiatowej? Niemal 60 miast dotkniętych podwyżkami

Średnia ogólnopolska cena OC od początku roku pozostaje niemalże bez zmian. W tym samym czasie, w 59 polskich miastach, głównie mniejszych, stawki znacząco wzrosły. Punktowe podwyżki dotyczyły przede wszystkim miejscowości poniżej 100 tys. mieszkańców i wynikają z głęboko sięgających selektywnych kalibracji cen przez towarzystwa ubezpieczeniowe.
Zobacz więcej na temat:  kierowca kierowcy Radio kierowców Polskie Radio Kierowców motoryzacja ubezpieczenia ubezpieczenie ubezpieczenie samochodu odszkodowanie opłata opłaty Polskie Radio wypadek pieniądze prawo finanse GOSPODARKA

Koniec bankowych opłat za oczekiwanie na wpis do hipoteki? Do Sejmu wpłynął projekt ustawy

Do Sejmu wpłynął projekt ustawy o zwracaniu przez banki klientom opłaty pobieranej przed wpisem hipoteki do księgi wieczystej - informuje "Puls Biznesu". Jego celem jest nakazanie bankom zwrotu opłat i prowizji pobieranych od klientów przed wpisem do księgi wieczystej hipotek, będących zabezpieczeniem udzielonych kredytów.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA banki opłaty prowizja hipoteka kredyt hipoteczny

Drożeje przejazd autostradą A4 na odcinku Katowice-Kraków. Rabat w aplikacjach mobilnych

"Dziennik Zachodni", gazeta regionalna ukazująca się na Śląsku i w woj. opolskim, przypomina, że od poniedziałku drożeje przejazd autostradą A4 na odcinku Katowice-Kraków. Od tej pory kierowcy samochodów osobowych płacą 13 zł na każdym placu poboru opłat, czyli w Mysłowicach i w Balicach, a więc za przejazd całym odcinkiem łącznie 26 zł.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony śląskie Kraków Katowice autostrada a4 opłaty

Drogi ekspresowe dla "osobówek" nie będą płatne. Resort infrastruktury dementuje fake newsa

W resorcie infrastruktury nie są prowadzone, ani nie są planowane prace związane z objęciem odcinków dróg ekspresowych opłatami za przejazd pojazdów lekkich - podało w czwartek Ministerstwo Infrastruktury. Odniosło się tym samym do publikacji portalu rmf24.pl, w której poinformowano, że w ciągu niespełna roku rząd ma wprowadzić opłaty na 1400 kilometrach dróg krajowych i autostrad w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA infrastruktura drogi autostrady opłaty ministerstwo infrastruktury POLSKA Radio kierowców Polskie Radio Kierowców

Nawet trzy dni w kolejce na granicy. Ukraińcy masowo kupują auta

W ostatnim czasie na polsko-ukraińskich przejściach w woj. lubelskim tworzyły się kolejki samochodów osobowych na kierunku wywozowym na Ukrainę. Ich powodem była zmiana przepisów prawnych w Ukrainie, które od 6 kwietnia zniosły opłaty celne na importowane samochody - cło importowe, akcyzę i VAT.
Zobacz więcej na temat:  samochody wojna na Ukrainie GOSPODARKA motoryzacja transport opłaty Radio kierowców Polskie Radio Kierowców

ETOLL – czy jest nad czym pracować?

Minął kwartał od wprowadzenia nowego, obowiązkowego systemu poboru opłat za przejazdy państwowymi odcinkami autostrad. Według Krajowej Administracji Skarbowej ETOLL jest zdecydowanym ułatwieniem podróżowania. Przewoźnicy są jednak innego zdania. Jak system sprawdza się w praktyce i nad czym należy jeszcze popracować?
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA motoryzacja opłaty autostrady autostrada a1 autostrada a2 Polskie Radio Polskie Radio Kierowców polskie radio kierowcow polskie radio kierowców dab+ polskie radio kierowców online polskie radio kierowcy Radio kierowców radio kierowców online radio kierowców jedynka radio kierowcow 24 radio kierowcow radio kierowców 24 finanse nowe technologie POLSKA

Po wpisie do księgi wieczystej opłata lub prowizja będą zwracane. Prawo bankowe do zmiany

Naliczona przez bank dodatkowa opłata lub prowizja, związana z oczekiwaniem na wpis do księgi wieczystej hipoteki zabezpieczającej spłatę udzielonego kredytu ma być zwracana lub zaliczana na poczet innych należności - wynika z uzasadnienia do noweli Prawo bankowe przygotowanej przez resort sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  kredyt hipoteczny GOSPODARKA kredyt mieszkaniowy kredyt mieszkania banki opłaty

Wyłudzenia z polisy ubezpieczeniowej

Wyłudzanie odszkodowań z polis OC i AC jest szkodliwe dla wszystkich kierowców – ostatecznie to na nas zakład ubezpieczeń przerzuca rosnące koszty i zwiększa składkę. Dlaczego Polacy tak często oszukują ubezpieczyciela? Czy gra rzeczywiście warta jest świeczki?
Zobacz więcej na temat:  kierowca kierowcy Radio kierowców Polskie Radio Kierowców motoryzacja ubezpieczenia ubezpieczenie ubezpieczenie samochodu odszkodowanie opłata opłaty Polskie Radio wypadek pieniądze prawo