Polskie Radio
Section05
opłaty

Autostrada A4 Katowice-Kraków. Zarządca drogi: podwyżki opłat za przejazd od 1 kwietnia

Wprowadzenie od 1 kwietnia br. podwyżek opłat za przejazd płatną autostradą A4 Katowice - Kraków zapowiedział 30 stycznia jej koncesjonariusz. Opłaty na każdej bramce mają wynieść po 16 zł dla aut osobowych (dotąd 15 zł) i po 49 zł dla pojazdów pozostałych kategorii (dotąd 46 zł).
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców polskie radio kierowców online drogi autostrady autostrada a4 Kraków małopolskie opłaty Katowice GDDKiA

Najczęściej niepłacone w terminie są rachunki za mieszkanie i usługi telekomunikacyjne. Wyniki badania

Blisko co trzeci Polak spóźnia się z płaceniem rachunków. Najczęściej to opłaty za mieszkanie, kredyty i usług telekomunikacyjne - wynika z badania "Jak Polacy płacą rachunki" zrealizowanego na zlecenie Krajowego Rejestru Długów.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA długi opłaty opłacanie rachunków mieszkanie ankieta społeczeństwo koszty ceny energii telefony komórkowe

Opłata pomimo rezygnacji z usługi. UOKiK nałożył wielomilionową karę na firmę instalującą panele fotowoltaiczne

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył 5,6 mln zł kary na Krajowy Projekt Energetyczny, spółkę instalującą panele fotowoltaiczne. Urząd ocenił, że firma nie miała prawa pobierać od klientów prawie 2 tys. zł za audyt i koncepcję instalacji, jeżeli rezygnowali z jej usług.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finanse osobiste UOKiK firma panele słoneczne konsument usługi opłaty

Nowelizacja bez poprawek. Komisje senackie poparły zniesienie opłat za autostrady

Połączone senackie komisje budżetu oraz infrastruktury opowiedziały się za poparciem bez poprawek ustawy, która znosi opłaty za przejazd samochodów osobowych państwowymi autostradami. Przepisy znoszą opłaty, które uiszczają kierowcy pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony (czyli samochodów osobowych oraz motocykli).
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Senat autostrady opłaty ustawa drogi infrastruktura

Wyłudzenia z polisy ubezpieczeniowej

Wyłudzanie odszkodowań z polis OC i AC jest szkodliwe dla wszystkich kierowców – ostatecznie to na nas zakład ubezpieczeń przerzuca rosnące koszty i zwiększa składkę. Dlaczego Polacy tak często oszukują ubezpieczyciela? Czy gra rzeczywiście warta jest świeczki?
Zobacz więcej na temat:  kierowca kierowcy Radio kierowców Polskie Radio Kierowców motoryzacja ubezpieczenia ubezpieczenie ubezpieczenie samochodu odszkodowanie opłata opłaty Polskie Radio wypadek pieniądze prawo

180 mln zł nadpłaty za śmieci. Władze Warszawy pobrały od mieszkańców zbyt wysokie stawki

Miasto stołeczne pobrało w ubiegłym roku od mieszkańców ponad 180 mln zł za dużo za gospodarkę odpadami, dlatego w tym roku musi obniżyć stawki za odbiór śmieci - uznała Regionalna Izba Obrachunkowa. Warszawscy radni PiS zażądali, aby władze stolicy jak najszybciej wprowadził niższe opłaty za odbiór śmieci.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA gospodarka odpadami Warszawa samorząd opłaty POLSKA

Kup sobie spokój, czyli ubezpieczenie od problemów

Badania pokazują, że nie wszyscy kierowcy w Polsce są świadomi obowiązku posiadania ubezpieczenia OC. Dodatkowo aż 70 procent nie zna jego zakresu, a 11 procent nie wie jakie szkody obejmuje. Dlaczego opłaca nam się zainteresować tematem? Dwie kwestie: pieniądze oraz spokój ducha.
Zobacz więcej na temat:  kierowca kierowcy Radio kierowców Polskie Radio Kierowców motoryzacja ubezpieczenia ubezpieczenie ubezpieczenie samochodu odszkodowanie opłata opłaty Polskie Radio wypadek pieniądze prawo

"Fake news". Minister Adamczyk reaguje na doniesienia o podwyżkach opłat za przejazd autostradami

Nie planujemy podwyżek opłat za przejazd autostradami zarządzanymi przez GDDKiA. Nie planujemy też wdrożenia jakichkolwiek opłat za przejazd samochodami osobowymi po drogach ekspresowych - zapewnił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk w rozmowie z "Super Expressem". Stwierdził, że fake newsem są doniesienia, że miało być inaczej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA infrastruktura autostrady opłaty ministerstwo infrastruktury PKP Intercity

Włochy: 80-latek znalazł chytry sposób na darmową jazdę autostradą. Korzystał z tego przez 2 lata

Przez 2 lata pensjonariusz domu spokojnej starości koło Rzymu jeździł za darmo autostradą. Teraz musi zapłacić za te przejazdy 4 tysiące euro. Zawsze stosował tę samą sztuczkę: przy bramce wjazdowej przejeżdżał tuż za poprzedzającym go samochodem. Prokuratura zarzuca mu oszustwo.
Zobacz więcej na temat:  opłaty autostrady motoryzacja GOSPODARKA Włochy prawo kary Radio kierowców Polskie Radio Kierowców ŚWIAT

Koniec z ukrytymi opłatami za towary i usługi? UOKiK walczy z tą praktyką

Opłaty śmieciowe to przymusowe opłaty zawyżające ceny towarów i usług. Krytykuje się je jako niepotrzebne i zaskakujące dla kupującego. Konsument dowiaduje się o nich dopiero wtedy, gdy zdecyduje się na zakup i przejdzie większość etapów transakcji. Stosowanie opłat śmieciowych prowadzi do ukrywania prawdziwej ceny, wprowadza w błąd konsumentów i zmniejsza konkurencyjności gospodarki, gdyż uniemożliwia precyzyjne porównanie cen między firmami.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA firma UOKiK opłaty