X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Depresja u nastolatków. Jak ją rozpoznać?

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2017 11:20
Jest bardzo powszechna - występuje u ponad połowy młodych ludzi. A jej objawy można pomylić z klasycznym buntem nastolatka.
Audio
  • Depresja czy przygnębienie - jak rozpoznać nastroje u nastolatka? (Strefa Prywatna/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay/dom. publiczna/Free-Photos

Robert Banasiewicz Młodzi ludzie żyją dziś pod presją czasu, oczekiwań, wyobrażeń, niespełnionych marzeń swoich rodziców. Dorosły sobie z tym nie radzi, a co dopiero dziecko

Zaburzenia nastroju, zachowania autoagresywne, gorsze oceny w szkole, wagary. Takie zachowania pojawiają się już wśród uczniów szkół podstawowych i powinni dać do myślenia. - Wcześnie się to zaczyna i wcześnie dramatycznie kończy. W ubiegłym roku w Polsce u dzieci między 10. a 14. rokiem życia odnotowano 71 samobójstw. Wszystkie w wyniku incydentów depresyjnych - mówi Robert Banasiewicz, pedagog i specjalista terapii uzależnień.   

Jak zatem rozpoznać depresję u nastolatka i co robić, żeby ją wyleczyć? - Należy być bardzo ostrożnym z diagnozowaniem tak młodych ludzi oraz z przepisywaniem im farmaceutyków. Bo zadaniem nas, dorosłych powinno być uwolnienie nastolatków od wszelkiego rodzaju przymusu. Jeśli podamy im leki, to oni nigdy nie wytworzą w sobie umiejętności radzenia sobie z problemami - tłumaczy ekspert.


Czytaj także
Bieg 1200.jpg
Uzależnieni od pasji. Gdy hobby staje się obsesją...

Co zrobić, by depresja nie stygmatyzowała chorego? Kiedy i jak go wspierać? Czy są jakieś mity dotyczące depresji? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycjiStrefa Prywatna

ProwadziJakub Jamrozek

Gość: Robert Banasiewicz (pedagog i specjalista terapii uzależnień, prowadzący Dom Terapeutyczny Rehab w Pustnikach)

Data emisji: 29.11.2017

Godzina emisji: 20.05

kul/mz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Anhedonia. Jak żyć, gdy nic nas nie cieszy?

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2017 16:22
Anhedonia przejawia się utratą zdolności odczuwania przyjemności, zarówno zmysłowej, jak i intelektualnej, czy duchowej. - W tej chorobie najbardziej dotkliwe są momenty, w których widzimy jak inni potrafią cieszyć się życiem - mówiła psychoterapeutka Aleksandra Brzezińska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Robert Rient: nic ważniejszego od tej książki w życiu nie napisałem

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2017 12:53
W "Świadku" pisał o samotności i inności. Jego "Duchy Jeremiego" to "życie 12-latka w pigułce". Robert Rient konfrontuje w niej nadwrażliwego chłopca z chorobą mamy, trudną historią II wojny światowej i własnymi demonami. Częściowo to książka o mnie - mówił autor w Czwórce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak zmienić swoje życie? "Nie dąż do ideału. On nie istnieje"

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2017 12:42
- Czasem warto przestawić swoje życie, zmienić je o 180 stopni. Ale nie zawsze trzeba to robić, nierzadko wystarczy zmienić jeden szczegół, by zauważalnie poprawić jakość swojej codzienności - tłumaczyła w Czwórce Joanna Okrasa, trenerka umiejętności psychospołecznych.
rozwiń zwiń