Konstytucja dla Nauki. Nowa ustawa zmieni szkolnictwo wyższe?

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2018 17:18
Założeniem Konstytucji dla Nauki, ustawy, która weszła w życie z początkiem roku akademickiego, miało być podniesienie jakości kształcenia wyższego i poprawę pozycji polskich uczelni  w międzynarodowych rankingach.  
Audio
  • Konstytucja dla Nauki - co zmieni się w szkolnictwie wyższym? (Czat Czwórki)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Shutterstock/Creativa Images

Ustawa wprowadza zmiany w ocenie szkół wyższych, które będą ze sobą konkurować w obrębie poszczególnych dziedzin, na uczelniach mają też powstać nowe gremia - tzw. rady uczelni. Studenci zaś już od początku roku akademickiego mają znać szczegółowo wszelkie koszty nakładane na nich przez uczelnie. - Główne funkcje szkolnictwa wyższego to kształcenie tej części społeczeństwa, która jest w stanie udzielać się w życiu publicznym, czy tworzyć nowe technologie. Trzecią misją jest kształtowanie postaw obywatelskich i prospołecznych - mówią goście Czwórki. - Ta ustawa to reforma strukturalna uczelni. To, że powstają rady uczelni jest ważnym  czynnikiem, który ma sprawić, że relacja studentów i włodarzy uczelni opierać się będzie na współpracy bardziej niż dotychczas.

Jak Konstytucja dla Nauki zmieni polskie uczelnie i kto na niej zyska, a kto straci? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Michał Piwowarek

Materiał: Robert Malinowski

Goście: Tomasz Lewiński (prezes Fundacji na Rzecz Jakości Kształcenia), Łukasz Rusajczyk (rzecznik prasowy Parlamentu Studentów RP)

Data emisji: 11.10.2018

Godzina emisji: 15.08

kd

Czytaj także

Kierunki ścisłe. Studencka wymiana Warszawy z Brukselą

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2017 15:48
W ostatnim rankingu uczelni wyższych CWUR Politechnika Warszawska jako najlepsza uczelnia techniczna w Polsce zajęła... 645 miejsce. Studenci kierunków ścisłych chętnie rozglądają się więc za możliwością wyjazdu na staż, wymianę międzynarodową czy zagraniczny kurs. Czy na kierunek studenckich podróży warto wybrać Brukselę?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Korepetycje z WOS-u. "Ten przedmiot powinien znać każdy"

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2018 13:00
- Zorganizowaliśmy cykl warsztatów, które przygotowują do matury z WOS-u. Zajęcia prowadzić będą nasi wykładowcy i mamy nadzieję, że przyciągną one szerokie grono słuchaczy - mówią studentki prawa z Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Studia w Singapurze. Jak to zrobić?

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2018 16:07
- Nie było łatwo się tam dostać. Warunkiem zdobycia miejsca w Singapurze były dobre wyniki w nauce i wysoki poziom języka angielskiego, udokumentowany odpowiednimi certyfikatami – opowiadał Mateusz Małkowski, który powrócił z wymiany studenckiej w Singapurze.
rozwiń zwiń