COP24. Szczyt klimatyczny, a co po szczycie?

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2018 18:00
Od 2 do 14 grudnia 30 tysięcy gości z całego świata przyjedzie na 24. COP (Conference of the Parties) do Katowic. - Podstawą dla ochrony klimatu jest redukcja emisji gazów cieplanianych. Na tym, według mnie, powinna być skupiona debata na szczycie - mówi dr hab. Zbigniew Karaczun, prof. SGGW, ekspert Koalicji Klimatycznej.
Audio
  • Szczyt klimatyczny w Katowicach - jakie decyzje powinny zostać podjęte? (Czat Czwórki/Czwórka)

 

Czytaj także
smieci sztuka recycling segregacja ekologia 1200.jpg
Zielone miasta. "Mogą takie być, dzięki świadomym obywatelom"

- Słowo redukować jest bardzo łagodne. Prawda jednak jest taka, że my tę emisję musimy wyzerować w ciągu 30 lat - dodaje prof. dr hab. Szymon Malinowski

Kluczowymi tematami, które będą omawiane w Katowicach, są technologia i rozwój przyjaznych klimatowi nowoczesnych rozwiązań, człowiek - czyli solidarna i sprawiedliwa transformacja społeczno-gospodarcza regionów przemysłowych oraz przyroda - zarządzanie gospodarką wodną i leśną.

Z najnowszych badań wynika, że Polacy mają coraz większą świadomość zagrożeń związanych ze zmianami klimatycznymi. - Dlatego czym prędzej powinniśmy odejść od węgla - przekonuje dr hab. Zbigniew Karaczun i tłumaczy, dlaczego.


Czytaj także
czwórka coy katowice 1200.jpg
COY 14, czyli młodzi dla klimatu. Czwórka nadaje z Katowic

Co zyskał klimat dzięki organizowanym od 23 lat międzynarodowym spotkaniom? Czy są wymierne efekty spotkań decydentów z całego świata? Na jakie postanowienia tegorocznego COP-u możemy liczyć? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał: Ania Depczyńska

Goście: dr hab. Zbigniew Karaczun (prof. SGGW, ekspert Koalicji Klimatycznej), prof. dr hab. Szymon Malinowski (dyrektor Instytutu Geofizyki na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 30.11.2018

Godzina emisji: 15.10

kul/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tatry: im trudniejszy szlak, tym mniej śmieci

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2016 18:15
Bernadetta Kaźmierczak i Sylwia Adach sprzątały tatrzańskie szlaki i przeprowadzały badania na temat śmiecenia w górach. - Już po tegorocznym obozie dało się zauważyć, że pojawiły się nowe miejsca na wyrzucanie śmieci - mówią.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Auta elektryczne. Przyszłość polskiej motoryzacji?

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2017 19:38
Temat rozwoju elektromobilności powraca, gdy smog przeszkadza nam w funkcjonowaniu. Na razie jednak Polska raczkuje, jeżeli chodzi o auta elektryczne: jest ich w naszym kraju około 2 tysięcy, podczas, gdy Norwegowie korzystają ze 150 tysięcy tego typu aut.
rozwiń zwiń