X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jak rozwiązać problem zatarasowanych autami chodników i odkorkować miasta?

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2018 10:15
Zielone skwerki coraz częściej stają się - zwłaszcza jesienią i zimą - rozjeżdżonymi przez kierowców klepiskami. Kierowcy parkujący niezgodnie z przepisami to bolączka wielu miast w Polsce. 
Audio
  • Jak rozwiązać problem zakorkowanych miast i zastawionych autami chodników - dyskusja w studiu (Czat Czwórki/Czwórka)
Warszawa, ul. Świętokrzyska
Warszawa, ul. ŚwiętokrzyskaFoto: TJ/Portal

Ponad 4 i pół miliona Polaków posiada więcej niż jedno auto. Z jednej strony brakuje miejsc parkingowych, z drugiej - wciąż powstają nowe biurowce i apartamentowe, wciskane między gotowe budynki. To korkuje okolice, a kierowcy zastawiają autami chodniki, co utrudnia życie pieszym. 

Biuro Analiz Sejmowych pozytywnie zaopiniowało wniosek stowarzyszenia Miasto Jest Nasze. Chodzi o całkowity zakaz parkowania na chodnikach i odholowywanie nieprawidłowo zaparkowanych aut. 

- Pomysł odholowywania aut zaparkowanych na chodnikach znany jest na całym świecie, nawet w filmach możemy go obserwować - mówi Kuba Bielak z Akademii Bezpiecznej Jazdy. - To nikogo nie dziwi, więc dlaczego ma dziwić u nas? - pyta retorycznie. 

Rozwój motoryzacji niesie ze sobą określone skutki i będzie coraz gorzej - będzie więcej samochodów, zakorkowane miasta - z tym trzeba walczyć. Kierowcom trzeba dać coś w zamian np. rowery, dobrą komunikację miejską Kuba Bielak

Czwórkowi goście zauważają, że w Polsce borykamy się z problemem nieprzestrzegania przepisów przez kierowców, nie pozostawiają regulaminowego 1,5 metra dla pieszych na chodniku. Podkreślają, że propozycja MJN dotyczy zmiany optyki, a nie całkowitego zakazu. - Dziś można parkować na chodniku, jeśli nie ma zakazu. W projekcie Miasto Jest Nasze proponowana jest zmiana: można stawać na chodniku, jeśli jest znak, który to dopuszcza. Czyli w praktyce, po wprowadzeniu zmiany w kodeksie, może się nic nie zmienić  - mówi Jędrzej Puzyński z Zespołu Doradców Gospodarczych TOR. 

Funkcjonowanie bez samochodu w Warszawie jest całkiem możliwe. Przynajmniej jeśli chodzi o te codzienne dojazdy Jędrzej Puzyński

Eksperci zauważają, że potrzebna jest rozbudowa parkingów, proponują popularne na zachodzi parkingi modułowe i te nazywane "P&R" na obrzeżach dużych miast. Podkreślają też, że to już się dzieje w Warszawie. 

Czy strefy płatnego parkowania mogą rozwiązać problemy zakorkowanych centrów miast? Czy Polacy naznaczeni są egoizmem i nie rozumieją ekologii? M.in. o tym w rozmowie z "Czatu Czwórki". W audycji też młodszy aspirant Michał Gaweł z Komendy Głównej Policji przybliża aktualnie obowiązujące przepisy dotyczące parkowania.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał: Ania Depczyńska

Goście: Jędrzej Puzyński (Zespół Doradców Gospodarczych TOR), Kuba Bielak (Akademia Bezpiecznej Jazdy)

Data emisji: 4.12.2018

Godzina emisji: 15.08

pj/kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Samochody elektryczne - przyszłość motoryzacji?

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2017 10:34
Preferencje w zakresie podatku akcyzowego przy zakupie samochodów elektrycznych, bezpłatne parkowanie, możliwość jazdy buspasami - to tylko niektóre z rozwiązań przewidzianych w rządowym projekcie ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Taxi kontra Uber - czy na rynku znajdzie się miejsce dla każdego?

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2018 16:20
Na polskim rynku przewozowym od jakiegoś czasu można skorzystać z usług przewoźników jak Taxify, Opti czy Uber. Przeciwnikami działalności tych firm są licencjonowali kierowcy, którzy uważają je za nieuczciwą konkurencję.
rozwiń zwiń