Czy potrafimy obronić się przed cyberatakami? "Brak strategicznych rozwiązań"

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2019 16:47
- Stoimy już w obliczu rozstrzygających rozwiązań, ale w moim przekonaniu wciąż nie dysponujemy ośrodkiem centralnym, który odpowiadałby za wyznaczenie strategii obrony, mógłby kreować rzeczywistość i nadawać kierunek rozwojowi cyberprzestrzeni w Polsce - mówił płk Marek Wrzosek.
Audio
  • Czy jesteśmy w stanie obronić się przed cyberatakami? (Czat Czwórki)
Zdj. ilustr.Zdjęcie ilustracyjne
Zdj. ilustr. Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Elnur

debata 120.jpg
Jak zmieniły nas nowe technologie - debata w Czwórce

- Cyberbezpieczeństwo, czyli bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni w kontekście państwa dotyczy głównie instytucji. To w pierwszej kolejności elementy rządowe, ale i cała infrastruktura strategiczna, czyli takie sektory jak łączność, energetyka - mówił Grzegorz Małecki. A jak tłumaczył Krzysztof Liedel bezpieczeństwo w sieci dotyczy nie tylko "infrastruktury krytycznej", ale także "sfery miękkiej", czyli tego, co wiąże się z inżynierią społeczną, czy socjotechniką, mediami, ale nie tylko. - Drugą kwestią jest partnerstwo publiczno-prywatne. Cyberbezpieczeństwo dotyczy także kwestii biznesu, firm. Ataki mogą sparaliżować ten sektor, co wpłynie na odporność tej infrastruktury krytycznej - mówił Krzysztof Liedel.  

shutterstock_internet_1200.jpg
Przyszłość mediów cyfrowych i tradycyjnych - co nas czeka?

Płk Marek Wrzosek przekonywał też, że wciąż jesteśmy na etapie budowania koncepcji obrony w cyberprzestrzeni. - Budujemy dziś narzędzia informacyjne, dzięki którym kreować możemy rzeczywistość według różnych założeń politycznych  - mówił ekspert. - Dziś mamy zresztą tylko szczątkowe informacje na temat krajów, w których takie procesy zostały przeprowadzone, bo wciąż nie znamy skutków, jakie to ze sobą niesie.

Tymczasem właśnie powstaje pierwsze w Polsce Wojskowe Ogólnokształcące Liceum Informatyczne. Absolwenci tej placówki będą przygotowani do podjęcia nauki na takich kierunkach studiów jak kryptologia i cyberbezpieczeństwo. Jakie wyzwania w zakresie cyberbezpieczeństwa stoją przed Polską? Czy nasz kraj jest na tyle atrakcyjnym celem strategicznym, aby korporacje, czy siły zbrojne obcego państwa chciały i mogły nas zaatakować? Na czym polega program cyber.mil.pl i czy cyberprzestrzeń to przyszłość naszej wojskowości? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki. Zaś o tym, jak edukacja w liceum będzie przekładać się na studia z Grzegorzem Szczypkiem, pełnomocnikiem rektora WAT ds. Liceum rozmawiała Anna Depczyńska.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Grzegorz Małecki (prezes Fundacji Instytut Bezpieczeństwa i Strategii), Krzysztof Liedel (dyrektor Centrum Badań nad Terroryzmem Colegium Civitas), płk rezerwy Marek Wrzosek (autor książki "Wojny przyszłości")

Data emisji: 12.03.2019 

Godzina emisji: 15.08

kd/ac