Przyszłość mediów społecznościowych, a prywatność

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2019 14:59
Media społecznościowe wiedzą o nas wiele, czasami więcej niż rodzina. Czy potrzebujemy nadzoru prawnego nad mediami społecznościowymi?
Audio
  • Czy potrzebujemy nadzoru prawnego nad mediami społecznościowymi? (Czat Czwórki/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Simon / pixabay

shutterstock_573212500 cyberataki 1200.jpg
Czy potrafimy obronić się przed cyberatakami? "Brak strategicznych rozwiązań"

W ubiegłym roku świat obiegły informacje o wycieku danych z Facebooka. Mnożyły się oskarżenia o udostępnianie informacji o użytkownikach firmom zewnętrznym. Wiele osób zwróciło uwagę na potrzebę nadzoru prawnego nad portalami społecznościowymi. 

- Fundacja Panopytkon od lat obserwuje to, co się dzieje na styku technologii i praw człowieka. Jesteśmy zwolennikami i adwokatami regulacji. Narzekamy, że portale społecznościowe mają zbyt dużo władzy. Władzy zbyt arbitralnej - mówi Katarzyna Szymielewicz. - Zostaje pytanie, kto ma temu zaradzić? - dodaje. 

- Dojrzeliśmy już do tego etapu, żeby zacząć myśleć o takim organie kontrolnym - podkreśla dr Maciej Kawecki, oordynator krajowej reformy ochrony danych osobowych, Ministerstwa Cyfryzacji 

Czy jest nam potrzebny unijny organ, który będzie wymagał od mediów społecznościowych tego by respektowały naszą prywatność i informowały nas o tym, co się dzieje z naszymi danymi? Jak portale społecznościowe dziś zbierają dane o nas? Jak tworzą profile osobowe i jak je sprzedają? Czy pogłoski o tworzeniu living-roomów na Facebooku to działania w celu ochrony naszej prywatności czy tylko sondowanie rynku przez firmę? O tym w rozmowie z "Czatu Czwórki".

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał: Anna Depczyńska 

Goście: Oliwia Drozd (członkini Digital Communication Network), Katarzyna Szymielewicz (Fundacja Panoptykon), dr Maciej Kawecki (koordynator krajowej reformy ochrony danych osobowych, Ministerstwa Cyfryzacji)

Data emisji: 18.03.2019 

Godzina emisji: 15.09

pj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Media społecznościowe. Ile prawdy o nas jest w internecie?

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2018 19:26
"Moje życie jest takie zwyczajne" - można pomyśleć przeglądając zdjęcia publikowane przez innych w mediach społecznościowych. - Bardzo często widać, że takie "doskonałe profile" są naciągane. Problemem jest to, że nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę - tłumaczył Łukasz Głąbicki. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Może zabraknąć kontroli, ale nie będzie drożej. Czy euro nam się opłaca?

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2019 16:00
Już w 2004 roku Polska opowiedziała się za wprowadzeniem euro, ale ostatnia odpowiedź rządu na zapytania o wprowadzenie wspólnej waluty brzmi: "na razie nie".
rozwiń zwiń