Może zabraknąć kontroli, ale nie będzie drożej. Czy euro nam się opłaca?

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2019 16:00
Już w 2004 roku Polska opowiedziała się za wprowadzeniem euro, ale ostatnia odpowiedź rządu na zapytania o wprowadzenie wspólnej waluty brzmi: "na razie nie".
Audio
  • Kiedy Polska i Polacy będą gotowi na euro? (Czat Czwórki/Czwórka)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: klimkin/Pixabay.com

Także wśród naszego społeczeństwa spada poparcie dla tej waluty. Już 70 proc. badanych twierdzi, że euro niekorzystanie wpłynie na sytuację ich gospodarstw domowych. - Winą możemy obarczyć kryzys, który bardzo mocno dotknął nieprzygotowane na taką sytuacje kraje euro - wyjaśnia Witold Naturski. - Grecja jest tutaj najlepszym przykładem. To, co działo się wówczas na południu Europy, przestraszyło ludzi - dodaje.

W momencie przyjęcia euro prawdopodobnie stracimy kontrolę nad naszą walutą, ale z badań wynika, że ceny raczej nie wzrosną Witold Naturski

Obecnie strefę euro tworzy 19 państw, a Bułgaria i Chorwacja rozpoczęły przygotowania do przyjęcia tej waluty. Czy i kiedy Polska będzie gotowa na euro? Jakie są stereotypy dotyczące wprowadzenia nowej waluty do naszego kraju?

W audycji także Anna Depczyńska rozmawia z Rafałem Dymkiem z Fundacji Schumana o tym, jak wprowadzenie euro wpłynęło na gospodarki innych krajów - w tym Litwy, Łotwy i Estonii. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Witold Naturski (Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce)

Data emisji: 28.01.2019

Godzina emisji: 15.11

kul/at

Czytaj także

Polski student jednym z najbiedniejszych w Europie. Za nami Serbowie, Gruzini, Turcy i Chorwaci

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2018 19:16
Średnio 1900 złotych - tyle polski student wydaje miesięcznie na życie, czesne i mieszkanie - wynika z raportu Związku Banków Polskich.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ilu Polaków żyje dzisiaj w skrajnej biedzie?

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2018 19:16
Według danych GUS-u problem ubóstwa dotyczy naszego kraju, a w skrajnej biedzie żyje nawet 2,8 mln Polaków. Ich miesięczne dochody nie pozwalają nawet na minimum egzystencji.
rozwiń zwiń