X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Alergie rodzą się z postępu cywilizacyjnego

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2019 17:40
Rośnie odsetek osób cierpiących z powodu alergii. Czy to możliwe, że za następnych kilkanaście lat już co drugi Europejczyk będzie alergikiem?
Audio
  • Alergia - choroba XXI wieku? (Czat Czwórki/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: FGC/shutterstock.com

Mamy mniej alergenów, ale więcej silnie działających substancji. Naszemu systemowi odpornościowemu brakuje właściwej stymulacji prof. Bolesław Samoliński

- Choć alergie zależą od naszych genotypów, to musimy pamiętać, że ten genotyp kształtowany jest przez środowisko, które zostało bardzo zmienione przez cywilizację - wyjaśnia prof. Bolesław Samoliński. - Nasz sposób dostosowania się do środowiska znacznie różni się od tego prezentowanego przez naszych przodków i zaczyna przybierać patologiczną formę - dodaje.

Nagle uczulenie na pyłki roślin, kurz domowy, sierść zwierząt czy jad owadów, stały się bardzo uciążliwe, a w niektórych przypadkach mogą nawet zagrażać życiu. Na zachorowanie szczególnie narażone są dzieci, ale alergia pojawić się może w dowolnym momencie naszego życia.

Skuteczna w leczeniu alergii jest immunoterapia alergenowa, która leczy przyczynę i jednocześnie zapobiega rozwojowi powikłań. Polska pod względem dostępności do tego typu leczenia znajduje się w ogonie Europy, głównie z powodu braku refundacji.

W walce z alergiami niezwykle ważna jest profilaktyka ze strony służby zdrowia, jak i ogromna troska, żeby dalej środowiska nie zatruwać Weronika Michalak

Czy musimy nauczyć się żyć z alergiami i przygotować się, że choroba ta dopadnie prawie każdego z nas? Jak nowe technologie pomagają walczyć z alergią? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotował: Michał Piwowarek

Goście: prof. Bolesław Samoliński (lekarz alergolog, WUM i Polskie Towarzystwo Alergologiczne), Weronika Michalak (Heal Polska)

Data emisji: 9.04.2019 

Godzina emisji: 16.09

kul/ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Wiosna, ach to ty!". Czyli co nas uczula i jak bronić się przed alergią?

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2019 18:30
- Alergia to sytuacja, w której negatywnie reagujemy na czynniki, które powszechnie są dobrze tolerowane. Dochodzi w organizmie do nietypowych reakcji, a nawet gwałtownych objawów . Najczęstszy jest katar alergiczny, potem zapalenie spojówek, astma oskrzelowa, atopowe zapalenie skóry, pokrzywka, a ostatecznie wstrząs alergiczny, który jest konglomeratem poprzednich objawów - mówi Prof. Bolesław Samoliński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co już pyli, a co zacznie za chwilę?

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2019 14:43
Zatkany nos, czerwone, łzawiące oczy - to objawy, które doskonale znają alergicy. Wiosna oprócz ciepła, przynosi też trudny czas dla osób uczulonych na pyłki. 
rozwiń zwiń