Co już pyli, a co zacznie za chwilę?

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2019 14:43
Zatkany nos, czerwone, łzawiące oczy - to objawy, które doskonale znają alergicy. Wiosna oprócz ciepła, przynosi też trudny czas dla osób uczulonych na pyłki. 
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: FGC/shutterstock.com

Objawy pylenia już są widoczne, choć szczyt tego zjawiska jeszcze przed nami, bo w Polsce przeważają trawy i chwasty. Już od kilku tygodni mamy w powietrzu dużo pyłków leszczyny i olszy. - Za chwilę pylić zaczną: topola, brzoza, grab - to dosyć potężne alergeny - mówi lekarz Michał Sutkowski. 

alergia 1200.jpg
Rośnie liczba alergików. Co nas uczula?

Niektóre z objawów alergii diagnozujemy sobie sami jako zwykłe choroby sezonowe. Rozmówca Czwórki przestrzega przed tym, gdyż lecząc się sami zwalczymy jedynie część objawów, a problem pozostanie. - Pylenie roślin daje dwie podstawowe jednostki chorobowe: alergiczny nieżyt nosa, chorują na niego ogromne ilości pacjentów, od 9-11 milionów Polaków, oraz astma oskrzelowa, na którą cierpi co najmniej 2 miliony osób w Polsce - wymienia lekarz. 

Michał Sutkowski zawraca uwagę, by nie lekceważyć alergii. Dlaczego? Jakie trawy i drzewa pylą najmnocniej? Ile trwa okres pylenia roślin w Polsce? O tym w materiale Ady Janiszewskiej

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Mateusz Kulik

Data emisji: 20.03.2018

Godzina emisji: 12.48

pj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Gdy smog spowija miasta, cierpią nasze ciała

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2019 13:00
Od kilku lat media głośno mówią o negatywnym wpływie smogu na zdrowie człowieka. Wbrew pozorom to nie krtań i gardło niszczy on najbardziej, a krwioobieg i serce. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maciej Łysiak o kanale "Nie słodzę". Jak żyć z cukrzycą?

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2019 13:41
Maciej Łysiak usłyszał diagnozę w 2012 roku. Miał wówczas 21 lat i akurat studiował psychologię. - Świat mi się trochę zawalił, pierwsza myśl była taka: mam przerąbane. Byłem w szpitalu i z każdym dniem coraz lepiej uświadamiałem sobie, jak ciężka jest to choroba - wspominał w Czwórce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Świętujmy Dzień Lasów - nie śmiecąc

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2019 13:54
21 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Lasów. To dobry termin by wybrać się na spacer i posadzić drzewo, bo początek wiosny to na to najlepszy czas. 
rozwiń zwiń