Aquascaping – naturalny mikroświat w akwarium

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2019 10:58
Aquascaping, czyli wodne budownictwo, to czasochłonna, ale bardzo wdzięczna i kojąca pasja. Z korzeni, całych roślin, czy kamieni można stworzyć wyjątkowe podwodne krajobrazy
Audio
  • O pasji i pracy, jaką jest aquascaping opowiada Michał Adamek (Czat Czwórki)
Akwarium Michała Adamka
Akwarium Michała AdamkaFoto: Archiwum prywatne

Aquascaping wymaga wiedzy. "Obsada" takiego akwarium musi być dobrana tak, by rybom mieszkającym w nim było dobrze: rośliny i zwierzęta muszą sie uzupełniać Michał Adamek

Michał Adamek swój pierwszy zbiornik dostał od babci, gdy miał 13 lat. Teraz, jako profesjonalny aquascaper, tworzy doceniane, także poza Polską, podwodne krajobrazy - w kwietniu, podczas zawodów w Magdeburgu, zdobył tytuł mistrza Europy. - To przyszło z dużą ilością postawionych akwariów, długimi godzinami spędzonymi nad układaniem aranżacji - mówił w rozmowie z Czwórką. - Fachowy aquascaping w mistrzowskim wydaniu to imitacje prawdziwych lasów i gór, jest sztuką estetycznego ujęcia natury. Używamy naturalnych materiałów, nierzadko "poprawiamy" naturę, np. klejąc korzenie. To praca precyzyjna, długa, ale bardzo uspokajająca, a jej efekt jest niesamowity - mówił Michał Adamek.  

Akwarium Michała Adamka Akwarium Michała Adamka

Czwórka odwiedziła mistrza aquascapingu w jego pracowni, gdzie znajduje się dziewięć potężnych, wypełnionych roślinami i ozdobami akwariów. Jak Michał Adamek tworzy swoje dzieła i w jaki sposób dobiera się elementy do akwariów? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki.

Akwarium Michała Adamka Akwarium Michała Adamka

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan 

Materiał przygotowała: Anna Depczyńska

Goście: Michał Adamek (aquascaper)

Data emisji: 5.05.2019

Godzina emisji: 15.09

kd

Czytaj także

Może zabraknąć kontroli, ale nie będzie drożej. Czy euro nam się opłaca?

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2019 16:00
Już w 2004 roku Polska opowiedziała się za wprowadzeniem euro, ale ostatnia odpowiedź rządu na zapytania o wprowadzenie wspólnej waluty brzmi: "na razie nie".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Festiwale, wydarzenia, koncerty - co przyciąga ludzi do kultury?

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2019 16:30
Od 2003 roku, kiedy zorganizowano w Polsce pierwszą Noc Muzeów, impreza się rozrosła i objęła swoim zasięgiem wiele polskich miast i instytucji. Postanowiliśmy sprawdzić, jak często korzystamy z takich atrakcji i czy to dobry sposób na promocję kultury?
rozwiń zwiń