Czy w Polsce zabraknie wody?

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2019 19:31
Ostatnie dni z afrykańskimi upałami pokazują, że brak wody w kranie to nie fikcja, a rzeczywistość. Jak radzić sobie z deficytami wody i czy może jej wkrótce zabrknąć?
Audio
  • Co zrobić, by nie zabrakło nam wody? (Czat Czwórki)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: pixabay/domena publiczna

Najwięcej wody marnujemy wyrzucając jedzenie. W Polsce marnuje się 9 mln ton jedzenia rocznie Sergiusz Kieruzel

- Nie posiadamy wiedzy na temat tego w jaki sposób rozsądnie korzystać z zasobów wodnych, ani jak dużo jej posiadamy - mówił Sławomir Brzózek z Fundacji Nasza Ziemia. 

Jak wyjaśniał, pustynnienie niektórych terenów Polski to efekt nie tylko zmian klimatu, ale i tego, w jaki sposób oddziałujemy na środowisko. - Chłonność ziemi w Polsce jest niewystarczająca. Pozbywamy się drzew, które są naturalnymi magazynami wody, powinniśmy przestać osuszać tereny zalewowe i pozwolić rozlewać się tam rzekom - radził.

Staramy się na bieżąco informować o szczupłości naszych zasobów. Posiadamy 1/3 ilości przypadającej średnio na mieszkańca Unii Europejskiej Sławomir Brzózek

- Największym konsumentem wody w Polsce jest przemysł. Woda potrzebna jest głównie do tego, by chłodzić pracujące maszyny. Jeśli zasobów z wód powierzchniowych nie starcza, sięgamy po wody podziemne, a tu należy uważać, bo mamy słabą strukturę zasilania wód podziemnych - dodawał dr Maciej Lenartowicz z Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych UW.

W jaki sposób nakłonić innych do zmiany sposobu korzystania z zasobów wodnych? Co zrobić, by nie zabrakło nam wody? Zapraszamy do wysłuchania dyskusji ze studia Czwórki.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: (w rozmowie z Anną Depczyńską - Sergiusz Kieruzel, rzecznik prasowy Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie), Sławomir Brzózek (Fundacja Nasza Ziemia), dr Maciej Lenartowicz (Wydział Geografii i Studiów Regionalnych UW)

Data emisji: 17.06.2019

Godzina emisji: 15.09

ac

Zobacz więcej na temat: Czwórka Piotr Firan

Czytaj także

Wiara i życie seksualne. Jak połączyć te dwa światy?

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2019 15:05
- Życie seksualne zostało wymyślone przez Pana Boga, a ludzka miłość, tutaj na ziemi, ma objawić miłość Stwórcy - przekonuje duszpasterz małżeństw, ojciec Ksawery Knotz. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak zainteresować młodych ludzi polityką?

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2019 08:00
- Młodzi ludzie nie czują się zaproszeni, by brać udział w życiu publicznym - mówiła Róża Rzeplińska ze Stowarzyszenia Mam Prawo Wiedzieć. - Odsunęliśmy ich od brania odpowiedzialności za kwestie związane z polityką.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aquascaping – naturalny mikroświat w akwarium

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2019 10:58
Aquascaping, czyli wodne budownictwo, to czasochłonna, ale bardzo wdzięczna i kojąca pasja. Z korzeni, całych roślin, czy kamieni można stworzyć wyjątkowe podwodne krajobrazy
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy małe miasta zatrzymają młodych?

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2019 19:19
Jednym z bardzo widocznych trendów w ostatnich latach w naszym kraju jest depopulacja, czyli wyludnianie się małych miejscowości. 
rozwiń zwiń