Obowiązkowe mediacje przed rozwodem. Nadchodzą zmiany w prawie rodzinnym

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2019 15:15
W ubiegłym roku zawarto w Polsce prawie 193 tysięcy małżeństw. W tym samym czasie sfinalizowano także ponad 65 tysięcy rozwodów. 
Audio
  • Mediacje przed rozwodem. "Warto budować porozumienie" (Czat Czwórki)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: andreonegin/Shutterstock.com

Musimy próbować oswoić negatywne emocje i zbudować porozumienie. Potrzebujemy warsztatów uczących komunikacji Alicja Kuczyńska-Krata

GUS podaje, że główną przyczyną rozpadu związków w Polsce jest niezgodność charakterów. Według nowych przepisów zanim dojdzie do rozprawy rozwodowej, małżonkowie zostaną zapoznani z tzw. pouczeniem. Dowiedzą się o konsekwencjach społecznych i ekonomicznych zakończenia małżeństwa. Co w praktyce będą oznaczały te zmiany? Skąd biorą się wysokie wskaźniki rozwodów w Polsce?

Proces mediacji wycisza złe emocje. To pierwszy krok do konstruktywnej rozmowy mec. Katarzyna Banasik 

- Wzrasta świadomość społeczeństwa i wiedza na temat własnych potrzeb. Ludzie wiedzą, czego chcą od życia i mają plan na to, w jaki sposób powinno ono wyglądać. Nie zawsze zgadza się on z wizją osoby, z którą postanowili dzielić życie - mówiła terapeutka i mediatorka Alicja Kuczyńska-Krata. - Kiedy nie potrafią porozumieć się, a druga strona nie wykazuje woli współpracy wtedy dochodzi do zakończenia związku - tłumaczyła.

- Zmiany w prawie to dobry kierunek - oceniała mec. Katarzyna Banasik, specjalistka od prawa rodzinnego. - W Polsce mamy niski poziom świadomości prawnej. Mediacja to rozwiązanie, z której nadal korzysta wąskie grupa osób, a jest narzędziem, które znacznie usprawnia proces rozwodowy - przekonywała. 

Jak działają mediacje? W jaki sposób mogą pomóc uregulować interesy małżonków? Więcej na ten temat w rozmowie z ekspertami w studiu Czwórki.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Alicja Kuczyńska-Krata (mediatorka i terapeutka w Mediare), mec. Katarzyna Banasik (specjalistka prawa rodzinnego w firmie NWS-MCB)

Data emisji: 26.02.2019

Godzina emisji: 15.07

ac/kd

Czytaj także

Dostęp do broni powinien być ograniczony czy ułatwiony?

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2018 09:26
Polska ma jeden z najniższych w Europie współczynników posiadania broni w przeliczeniu na jednego obywatela. Czy rygorystyczne przepisy ograniczają naszą wolność?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Poliandria. Po co kobiecie wielu mężów?

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2018 13:00
- W niektórych kulturach wielomęstwo jest konieczne. Ten typ relacji występuje u ponad 30 społeczności na całym świecie, ale nie w Europie - wyjaśnia dr Magdalena Babiszewska.
rozwiń zwiń