Jak zostaje się towarzyszką w żałobie?

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2019 16:20
Profesja Anji Franczak w Polsce nie jest dobrze znana. Inaczej jest w Niemczech, gdzie bycia towarzyszką w żałobie można nauczyć się na specjalnym kursie.
Audio
  • Jak, gdzie i od kogo nauczyć się przeżywania żałoby? (Czat Czwórki/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Photographee.eu

Osoba w żałobie potrzebuje przestrzeni, w której we własnym tempie będzie mogła wyrażać wszystkie swoje emocje Anja Franczak

Prędzej czy później każdy z nas będzie musiał skonfrontować się ze śmiercią, tymczasem to temat, który dla części ludzi nadal jest tabu. - Kiedy zmarło moje dziecko, byłam zmuszona nauczyć się przeżywać żałobę. Zdałam sobie wówczas sprawę, jak bardzo nic o tym nie wiem i nie znam osób, do których mogłabym się zwrócić o pomoc z tym tematem - wspomina rozmówczyni Dominiki Klimek.

Dziś dzięki szkoleniu na profesjonalnego towarzysza w żałobie gość Czwórki patrzy na temat umierania i śmierci z różnych perspektyw. - W mojej definicji żałoba to nie jest tylko reakcja na śmierć drugiej osoby, tylko zwykła, ludzka reakcja na stratę - wyjaśnia. - Tracimy coś i nie mamy nad tym kontroli. To może dotyczyć śmierci bliskiej osoby, ale też rozstania w związku, rozwodu, utraty zdrowia - dodaje.

Czytaj także
znicz 1200.jpg
Śmierć i umieranie. Czemu to temat tabu?

Anja Franczak podkreśla, że gdy jest miłość - w pewnym momencie zawsze przychodzi żałoba. Ale czy to znaczy, że nie warto kochać innych?

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Dominika Klimek

Gość: Anja Franczak (kulturoznawczyni, producentka filmowa, towarzyszka w żałobie, autorka bloga Sprawy Ostateczne)

Data emisji: 1.11.2019

Godzina emisji: 15.09

kul/ac

Czytaj także

Rozwód to nie koniec świata. Ale nie dla dzieci

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2019 14:40
Wiele osób po rozwodzie - mimo bagażu doświadczeń - próbuje rozpocząć nowe życie w nowym związku. Znakiem czasów stały się patchworkowe rodziny, w których partnerzy mający już swoje dzieci łączą się w nowych konstelacjach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie możesz spać? Zanim sięgniesz po leki, odłóż komórkę

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2019 19:00
Ponad połowa Polaków cierpi na zaburzenia snu. To sprawia, że jesteśmy jednym z najbardziej niewyspanych narodów w Europie.
rozwiń zwiń