Nie możesz spać? Zanim sięgniesz po leki, odłóż komórkę

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2019 19:00
Ponad połowa Polaków cierpi na zaburzenia snu. To sprawia, że jesteśmy jednym z najbardziej niewyspanych narodów w Europie.
Audio
  • Co zrobić żeby się wysypiać? (Czat Czwórki/Czwórka)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: Marcos Mesa Sam Wordley /Shutterstock.com

Alkohol usypia inicjalnie, a w rzeczywistości doprowadza do dysregulacji faz snu dr Olga Łozar

Dokuczają nam bezsenność, koszmary, a nasz sen jest przerywany przez różne zewnętrzne bodźce. - Przyczyną naszej bezsenności mogą być zaburzenia czysto psychiatryczne takie jak depresja albo stany lękowe, mogą być także stres i niehigieniczny tryb życia. To wszystko indukuje problemy ze spaniem - przekonuje dr Olga Łozar. 

Karolina Wincewicz podkreśla także, że żyjemy w czasach, w których nie potrafimy docenić wagi odpoczynku. - Śpimy o wiele krócej niż nasi rodzice czy dziadkowie, jesteśmy przebodźcowani i mamy złe nawyki, które utrwalają tę trudność - mówi psycholog i tłumaczy, na czym one polegają. 

Wierzę w techniki relaksacyjne, ponieważ one w punkt działają na układ nerwowy Karolina Wincewicz

Tymczasem naukowcy alarmują, że prawidłowa higiena snu wpływa na nasze funkcjonowanie w ciągu dnia. Jak zatem odbija się na nas niedobór snu? Jak na jego jakość wpływa tryb życia? Gdzie szukać pomocy? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Karolina Wincewicz (psycholog, psychoterapeuta Centrum Dialog), dr Olga Łozar (rezydentka oddziału psychiatrycznego w Szpitalu Klinicznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego)

Data emisji: 28.10.2019

Godzina emisji: 16.09

kul/kdCzytaj także

Natalia Przybysz: joga jest sposobem na życie

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2019 18:12
Jej przygoda z jogą trwa już 17 lat, a swoje pierwsze doświadczenia wyniosła z USA. - Joga podana nawet w minidawce potrafi zdziałać cuda - przekonywała wokalistka w Czwórce. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pijesz herbatę ekspresową? Uważaj na plastikowe torebki

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2019 10:04
Kanadyjscy naukowcy odkryli, że jedna torebka herbaty zaparzona w temperaturze 95°C może wydzielić około 11 miliardów mikrocząsteczek plastiku.
rozwiń zwiń