Czemu decydujemy się na autodestrukcyjne zachowania?

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2020 18:32
Dlaczego w chwilach kryzysu uciekamy w alkohol, zamiast porozmawiać z bliskimi, po rozstaniu "stalkujemy" byłą sympatię i szukamy na jej zdjęciach nowego partnera/partnerki? Skąd w nas tendencje do zachowań, które ewidentnie nam nie pomagają, lecz szkodzą, a i tak się na nie decydujemy?
Audio
  • Jak poradzić sobie z działaniami autodestrukcyjnymi? (Czat Czwórki)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: shutterstock.com/fizkes

bieganie aplikacja koronawirus maska kobieta 1200.jpg
Czy nadal dbamy o bezpieczeństwo?

Na czym polegają zachowania autodestrukcyjne?

To irracjonalnie podejmowane decyzje, które nie tylko nam nie służą, a wręcz przeszkadzają w pozytywnym rozwiązaniu sytuacji. Takie zachowania mają formę fizyczną lub psychiczną. To wszelkie formy zadawania sobie bólu, anoreksja, bulimia, uzależnienia od używek. - To rozładowywanie nieprzyjemnych emocji, trudność w radzeniu sobie z ograniczeniami, czy niekonstruktywne sposoby rozwiązywania problemów. Mamy deficyty w radzeniu sobie z własną emocjonalnością. Potrzebujemy mieć poczucie kontroli i wpływu oraz autonomię w podejmowaniu działań. W sytuacji, której obecnie doświadczamy, ta autonomia się rozmywa - mówiła psychoterapeutka i terapeutka uzależnień Lidia Krotoszyńska.

koncert 1200 free.jpg
Jaka będzie kultura popandemiczna?

Dlaczego decydujemy się na działania, które nam nie służą?

Stoi za tym szereg zachowań wymierzonych przeciwko sobie. Sytuacja obowiązkowej izolacji społecznej nas tej autonomii pozbawiła. Adekwatność naszych reakcji nie idzie w parze z działaniami głównie dlatego, że nie rozumiemy swoich emocji. Nie radzimy sobie też z adaptacją w nowych warunkach - tłumaczyła ekspert. Jak mówiła, zawsze przyczyna jest skutkiem, a skutek jest przyczyną - niewielu z nas wyposażonych jest w narzędzia pozwalające na szybką adaptację do nowych często stresujących okoliczności. W założeniu działania destrukcyjne mają prowadzić do redukcji stresu, w praktyce, nie redukują go wcale, bo jest to działanie ciągłe. Nie rozwiążą go doraźne środki - przekonywała.

rower podróż mężczyzna wieś 1200.jpg
Bezpiecznie i ekologicznie. W pandemii na jednośladzie

Jak radzić sobie ze stresem?

Działania autodestrukcyjne są skutkiem nieradzenia sobie ze stresem, jak mówiła specjalistka - wołaniem o pomoc i zwróceniem uwagi na problem. - Na początku musimy zauważyć problem, w drugiej kolejności nauczyć się radzenia sobie ze napięciami, które wywołuje stres. Możemy nauczyć się zwiększać lub zmniejszać tę kontrolę, nauczyć się zmiany sposobu reakcji. Obserwujmy to, co dzieje się z nami i innymi, edukujmy innych, bądźmy wobec siebie empatyczni - radziła Lidia Krotoszyńska. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Lida Krotoszyńska (psychoterapeutka, terapeutka uzależnień)

Data emisji: 19.05.2020

Godz. emisji: 15.05

ac

Czytaj także

Slot Art Festival 2019. Zlot ludzi "na zajawce"

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2019 16:50
W kompleksie pałacowo-klasztornym w Lubiążu trwa kolejna odsłona święta dzielenia się pasją, wymiany doświadczeń i wzajemnej inspiracji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Egzotyczne wakacje zawieszone. Jak wypoczywać lokalnie?

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2020 20:41
Polskie lotniska do mninimum ograniczyły swoje rejsy. Nie ma odpowiedzi na pytanie, kiedy wrócą rejsy turystyczne. Musieliśmy zmienić nasze przyzwyczajenia i styl podróżowania, a wakacje za pasem. Czy nauczymy się wypoczywać lokalnie?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jakie będą skutki ekonomiczne pandemii?

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2020 22:49
Nie wszystkie gałęzie gospodarki od razu wrócą do stanu sprzed kryzysu. Zmiany mogą czekać branżę hotelarską, gastronomiczną, rozrywkową, kulturalną i wiele innych. Czy możemy przewidzieć jak będzie wyglądała gospodarcza rzeczywistość po pandemii?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jaka będzie kultura popandemiczna?

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2020 19:36
Wśród artystów trwa dyskusja, jak świat kultury będzie wyglądał po pandemii. Zabraknie na pewien czas muzycznych festiwali, imprez masowych i dużych koncertów. Kto najbardziej na tym ucierpi? 
rozwiń zwiń