Bezpiecznie i ekologicznie. W pandemii na jednośladzie

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2020 19:20
Jazda na rowerze to bezpieczna forma sportu, którą możemy uprawiać poza domem. To sposób na podtrzymanie kondycji, zwiększenie odporności z zachowaniem bezpiecznej odległości z innymi uczestnikami ruchu. Dostępność rowerów miejskich sprawiła, że zaczęliśmy masowo uprawiać ten sport. Czy ta pasja zostanie z nami na dłużej?
Audio
  • Przesiadamy się na rower. Gdzie znajdziemy najlepsze trasy? (Czat Czwórki)
zdjęcie ilustryjne
zdjęcie ilustryjneFoto: wavebreakmedia/shutterstock.com/cc

Najbezpieczniejsza forma spędzania wolnego czasu

Bezpieczniej jest na własnym jednośladzie niż w środkach komunikacji masowej. No i dystans między ludźmi zostaje utrzymany. Przesiadanie się na rower jest ogólnoświatową tendencją. O 56 proc. zwiększył się ruch rowerowy na Manhattanie, w Bogocie wybudowano 76 km nowych ścieżek rowerowych, na Wyspach Brytyjskich sprzedaż rowerów wzrosła o 30 procent. Konieczność zachowania społecznego dystansu sprawiła, że częściej przemieszczamy się samochodem, ale część z nas chętnie korzysta również z roweru.

Rekreacja, która powinna zostać z nami na dłużej

- Unikając korzystania z komunikacji miejskiej, coraz częściej przesiadamy się na rower, niektórzy z nas po raz pierwszy w życiu - mówiła Magdalena Gromiak z Akrobike. - Mam nadzieję, że ten trend zostanie z nami na dłużej. To bezpieczny i zdrowy sport, który znacznie minimalizuje ryzyko zarażenia. Wielu z nas decyduje się na kupno własnego roweru. Jeśli dopiero zaczynamy przygodę z jednośladem, warto wybrać prosty model i sprawdzić, czy taka forma sportu nam odpowiada - radziła.

Warmia, Mazury, Półwysep Helski. Gdzie na rower?

Siatka ścieżek rowerowych w Polsce jest bardzo zróżnicowana, ale jak mówiła Magdalena Gromiak - z roku na rok bardzo się rozrasta. Możemy korzystać z coraz większej ilości połączeń w mieście i poza nim. Możemy wybrać również bardzo malowniczą trasę Green Velo. - Najpiękniejsza ścieżka, jaką jechałam w Polsce, to dość nierówna, za to gwarantująca niesamowite widoki 80 km trasa na Półwyspie Helskim. Zatoka, wydmy, las i góry, tego warto doświadczyć - polecała.

Czy ścieżki rowerowe staną się integralną częścią miasta? O tym w rozmowie z gościem.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Data emisji: 13.05.2020

Godz. emisji: 15.05

ac/kd

Czytaj także

Bike Jamboree - sztafeta rowerowa w duchu zero waste

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2019 10:30
Najpierw na rowerach pojechali do Japonii, potem postanowili w ten sposób okrążyć świat. Wyjechali w maju 2017 roku, by dwa i pół roku później dotrzeć na World Scout Jamboree w Zachodniej Wirginii w USA i wrócić do Polski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak radzi sobie nasz zegar biologiczny w czasie izolacji?

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2020 14:27
Brak budzika, przedłużony czas pracy i częstszy sen? Teoretycznie możemy sobie pozwolić na późne chodzenie spać i późne wstawanie, pracę w piżamie, dowolne pory posiłków. Ale to nie do końca prawda. Jak pracujemy i odpoczywamy w home office?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polak pomaga w Tajlandii. Jak wesprzeć najbardziej potrzebujących?

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2020 21:59
Amadeusz Sarnecki na tajskiej wyspie Phuket pomaga lokalnym mieszkańcom. Wielu z nich straciło źródło utrzymania - bo turystów brak. Razem ze swoją dziewczyną przygotowuje i wydaje posiłki potrzebującym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak będzie wyglądał rynek pracy po pandemii?

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2020 20:11
Choć nadal 3/4 firm funkcjonuje bez problemów, ofert pracy jest coraz mniej. Na skutek pandemii i zamrożenia gospodarki według danych resortu rodziny, pracy i polityki społecznej zatrudnienie straci 1,5 miliona pracowników.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak kwarantanna wpływa na naszą dietę?

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2020 21:23
Dużo czasu spędzamy w domu, pracujemy zdalnie, uczestniczymy w zajęciach online. Dlatego wielu z nas zmieniło dietę. Zaczęliśmy gotować, a przestaliśmy jeść w pośpiechu, "na mieście", mniej też w naszej diecie tzw. śmieciowego jedzenia, czyli przekąsek. - Jedzmy produkty pełnoziarniste i nie zapominajmy, że warto zmniejszyć porcje, bo mamy teraz mniej ruchu - radzą eksperci w Czwórce. 
rozwiń zwiń