Jaka będzie kultura popandemiczna?

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2020 19:36
Wśród artystów trwa dyskusja, jak świat kultury będzie wyglądał po pandemii. Zabraknie na pewien czas muzycznych festiwali, imprez masowych i dużych koncertów. Kto najbardziej na tym ucierpi? 
Audio
  • Czy kultura przeniesie się do sieci? (Czat Czwórki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock.com/ Monkey Business Images

pap rowerzyści maseczki 1200.jpg
Bezpiecznie i ekologicznie. W pandemii na jednośladzie

Kultura w czasie pandemii

- Środowisko zostało mocno dotknięte przez jej efekty uboczne. Przede wszystkim poprzez unieruchomienie instytucji i odebranie artystom i artystkom możliwości wykonywania zawodu - mówiła Bogna Świątkowska, prezes fundacji "Bęc Zmiana", współautorka inicjatywy "Alert Kultura". Pandemia uniemożliwiła praktykowany dotąd sposób uczestniczenia w kulturze. Część wydarzeń przeniosła się do sieci, często kosztem zysków artystów. Jak zwracała uwagę Bogna Świątkowska, to w jaki sposób powinnien być finansowany sektor kultury to dyskusja, która w środowiskach artystycznych od lat. 

Sztuka w sieci nie wyklucza uczestniczenia w niej w sposób tradycyjny. Badania wskazują, że internet zachęca do doświadczania jej na żywo prof. Tomasz Szlendak 

Jak wspierać twórców w czasie pandemii?

- Pandemia sprawiła, że dziś znacznie więcej mówi się o przyszłym kształcie kultury, a dyskusja wykroczyła poza krąg jej twórców i promotorów. Wciąż pracujemy nad koncepcją tego w jaki sposób kultura będzie tworzona, a jeśli zmieni ona formułę, np. przenosząc się do sieci - kto będzie ją finansował - mówiła. Twórców coraz częściej wspierają konsumenci kultury. Na naszych oczach rozwijają się dziesiątki akcji crowdfundingowych, które wspierają pracę artystów oddolnie. - W kulturze potrzebne jest mądre zarządzanie zasobami. To szczególnie ważne w czasach pandemii, kiedy wielu artystów pracujących na umowy śmieciowe pozostaje bez środków do życia. 

Co zmieni się w sektorze kultury?

- Jak pokazują badania dla odbiorców kultury nadal bardzo ważnym elementem jest towarzyskość. Emocje, które towarzyszą jej konsumowaniu są często związane z tym, że odbieramy ją wspólnie - wyjaśniał prof. Tomasz Szlendak, socjolog kultury UMK w Toruniu. - Wrażenia, które płyną z kultury nie są indywidualne, więc nie wierzę, że cały sektor kultury na stałe przeniesie się do sieci, często sięgamy po kulturę, by pośrednio być z innymi ludźmi. Z pewnością wrócimy więc na sale kinowe i do teatrów - zapewniał. Myślę, że obawa o własne zdrowie i środki bezpieczeństwa takie jak obowiązkowe noszenie maseczek czy zachowanie bezpiecznej odległości mogą chwilowo zniechęcić do trdycyjnych form korzystania z kultury. Zdaniem eksperta zmieni się podejście do jakości konsumowanej kultury.

Co jeszcze zmieni się w naszym sposobie odbioru kultury? O tym w rozmowie z gośćmi.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Data emisji: 14.05.2020

Godz. emisji: 15.05

ac/kd

Czytaj także

Czy potrzebujemy odpoczynku od mediów społecznościowych?

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2019 18:50
- W Polsce jest 28 mln internautów, z czego 22 mln korzysta z mediów społecznościowych. To, że często do nich zaglądamy wynika z potrzeby bycia w stałym kontakcie - mówiła Magdalena Bigaj.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Slot Art Festival 2019. Zlot ludzi "na zajawce"

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2019 16:50
W kompleksie pałacowo-klasztornym w Lubiążu trwa kolejna odsłona święta dzielenia się pasją, wymiany doświadczeń i wzajemnej inspiracji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Egzotyczne wakacje zawieszone. Jak wypoczywać lokalnie?

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2020 20:41
Polskie lotniska do mninimum ograniczyły swoje rejsy. Nie ma odpowiedzi na pytanie, kiedy wrócą rejsy turystyczne. Musieliśmy zmienić nasze przyzwyczajenia i styl podróżowania, a wakacje za pasem. Czy nauczymy się wypoczywać lokalnie?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jakie będą skutki ekonomiczne pandemii?

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2020 22:49
Nie wszystkie gałęzie gospodarki od razu wrócą do stanu sprzed kryzysu. Zmiany mogą czekać branżę hotelarską, gastronomiczną, rozrywkową, kulturalną i wiele innych. Czy możemy przewidzieć jak będzie wyglądała gospodarcza rzeczywistość po pandemii?
rozwiń zwiń