Numizmatyka. Monety i banknoty, które uczą historii

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2020 18:00
Numizmatyką interesowali się m.in. Zygmunt I Stary, Jan III Sobieski oraz historyk Tadeusz Czacki. Monety i banknoty kolekcjonuje także dziennikarz radiowej Czwórki - Paweł Malinowski.  
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/milatiger

- Patrząc na kolekcjonerską "walutę", można wiele dowiedzieć się o wydarzeniu, którą dany banknot czy moneta upamiętnia. To także dobry bodziec do rozwijania zainteresowań polską kulturą, nauką i tradycją - mówi gość Czwórki. 

Posłuchaj
05:19 [CZWORKA]Czat Czwórki 12 sierpień 2020 monety.mp3 Kolekcjonerskie monety i banknoty, czyli na czym polega numizmatyka? (Czat Czwórki/Czwórka)

bitwa warszawska free rekonstrukcja 1200.jpg
"1920. Bitwa, która ocaliła Europę". Album Polskiego Radia w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej

W celu upamiętnienia setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej Narodowy Bank Polski wyemitował nowy banknot kolekcjonerski. Ma on 77 milimetrów długości, 150 szerokości i jest pierwszym polskim banknotem w formacie pionowym. Na przedniej stronie banknotu przedstawiono postać Józefa Piłsudskiego zaczerpniętą z obrazu Kazimierza Mańkowskiego "Rok 1920". - Widać tu także awers Krzyża Walecznych - z polskim orłem, napisem "Na polu chwały” i datą 1920 - opowiada Paweł Malinowski. - Na drugiej stronie widnieje postać księdza Ignacego Skorupki wiodącego do ataku żołnierzy formacji ochotniczych - dodaje. 

Zobacz także: Bitwa Warszawska 1920 - serwis specjalny >>>

Kolekcjonerski banknot o nominale 20 zł został wyemitowany w nakładzie do 60 tys. - Wszystkie emitowane przez NBP znaki pieniężne, w tym także kolekcjonerskie, są prawnym środkiem płatniczym w Polsce. Można nimi zapłacić za zakupy, tylko kompletnie się to nie opłaca, bo na aukcjach kolekcjonerzy dają za nie dużo więcej niż ich wartość nominalna - wyjaśnia dziennikarz Czwórki.

Bitwa Warszawska 1920 / Narodowy Bank Polski

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Paweł Malinowski (dziennikarz)

Data emisji: 12.08.2020

Godz. emisji: 15.07

kul


Czytaj także

Ogar polski - "kundlowaty szlachcic"

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2017 17:55
O ogarach pisał już w swoich kronikach Gall Anonim. - To stara polska rasa psów, które wyglądają trochę jak mieszańce. Zawsze, kiedy ktoś mówi mi, że mam ładne psy, jestem zdziwiona - śmieje się Anna Walentynowicz, hodowca ogarów polskich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niematerialne dziedzictwo. Jak je chronić?

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2018 17:00
Zjawiska niematerialne są ulotne, dlatego warto je chronić w szczególny sposób. Narodowy Instytut Dziedzictwa już po raz trzeci uroczyście wpisał kolejne "dobra" na Krajowa Listę UNESCO.
rozwiń zwiń